UUS! Meeskonnakoolitus „Meeskonnarollid ja pimekokkamine“
Meeskonnatöö koolituse ja ühiskokkamise järgmine tase
Meeskonnakoolitus koos Pimekokkamisega? Miks?
Sest see annab meeskonnakoolituse lõppakordiks lõbusa ja praktilise lisaväljundi.
Täiendab ideaalselt päevast meeskonnakoolitust
On põnev ja meelelahutuslik
Arendab tähelepanu, kuulamisoskust ja meeskonnatööd
Tugevdab meeskonnatunnet
Meeskonnatöö aluseks on ühine eesmärk ja inimeste kõrge pühendumus
Tänapäeva pidevalt muutuvas keskkonnas on hea juhtimisega meeskonnatöö edu saavutamiseks vältimatu. Tuleb siiski tunnistada, et hästi toimivad meeskonnad ei teki iseenesest – meeskonnatöö arendamisega tuleb regulaarselt tegeleda, et meeskond ei raiskaks oma sisemist talenti ega satuks ajakulukasse ummikusse. See pole pelgalt juhtimisülesanne, vaid kogu meeskonna ühine ülesanne ja ühine eesmärk.
Meeskonnatöö kujundamisel on üheks suurimaks väljakutseks inimeste pühendumuse saavutamine. Eestis on Gallup Inc. 2024 aasta pühendumuse uuringu alusel 25% inimesi kõrge pühendumusega, mis on küll üks kõrgemaid Euroopas, kuid sama arvu teine pool ütleb, et 75% inimesi pole kõrgelt pühendunud. Enamik neist on piisava motivatsiooniga, et teha oma igapäevatöö “normaalselt” ära, kuid teisel osal puudub igasugune motivatsioon pühenduda organisatsiooni eesmärkide saavutamisele. Eraldi on välja toodud, et 31% töötajatest otsivad aktiivselt uut tööd. Loe täpsemalt: State of the Global Workplace: 2024 Report
Mis on lahenduseks?
Gallup Inc. uuringu andmetel on 6 korda tõenäolisem, et inimesed on kõrge pühendumusega, kui nad saavad suurema osa ajast teadlikult rakendada oma tugevusi. Meie kogemus näitab, et meeskondades on märkimisväärsel määral varjatud potentsiaali, mis vajab avastamist, käivitamist ja rakendamist.
6 sammu, kuidas tõsta meeskonna pühendumust
Kasutage oma tugevusi, ärge kulutage aega ja energiat nõrkuste arendamisele
Asendage oma nõrkused meeskonnakaaslaste tugevustega
Aidake inimestel nende tugevused üles leida
Veenduge, et tööülesanded ja tugevused sobivad omavahel kokku
Õppige kasutama meeskonnakaaslaste tugevusi
Kujundage meeskonna kultuur, mis lähtub inimeste tugevustest
Meeskonnakoolitus „Meeskonnarollid ja pimekokkamine“
Toiduakadeemiaja Belbin Eesti koostöös loodud „Meeskonnarollid ja Pimekokkamine“ on suurepärane võimalus saavutada korraga kolm olulist eesmärki:
Värskendada ja teadvustada tugevustel põhineva meeskonnatöö põhimõtted.
Õppida täpsemalt tundma enda ja oma kolleegide tugevusi, varjatud potentsiaali ning lubatud nõrkusi.
Harjutada reaalset meeskonnatööd lõbusa, kuid pingutust nõudva ühise pimekokkamisega.
Lisaväärtus: Koolituse tulemusena saab iga meeskonnaliige isikliku ja meeskondliku Belbini meeskonnarollide profiili, mis toimib kasutusjuhendina, kuidas inimese tegelikku olemust meeskonnas parimal moel rakendada. Vaata näidisaruandeid siit: Meeskonnarollide analüüsi näidisaruanded
Kõik see aitab sul luua oluliselt tugevama ja ühtsema meeskonna, andes ühtlasi ühise positiivse mälestuse, millele on alati hea tagasi viidata, kui motivatsioon peaks langema. Mats Soomre sõnadega: „Olen korduvalt kogenud, et „tavaline“ meeskonnatöö koolitus ei toimi nii hästi kui meeskonnakoolitus koos ühiskokkamisega.“
Küsimused ja teemad, millele meeskonnakoolituse käigus vastuseid otsime:
Kuidas on seotud usaldus, psühholoogiline turvatunne ja inimeste kõrge pühendumus?
Kas vaidlemine on vastutöötamine? Kas vaikimine on ignoreerimine?
Kuidas eristada skeptikut pessimistist ja vaidlejat jonnijast?
Miks räägitakse, et introverdid pole jutukad?
Kuidas pöörata paindumatus tugevuseks?
Mida tähendab ingliskeelne väljend „Be humble!“?
Miks on arengule suunatud mõtteviisi järgimine keeruline?
Kust tuleb lubatud nõrkuste mõte ja millal need muutuvad lubamatuteks?
Kuidas tõsta usaldust, avatust ja otsekohesust koos üksteise parema mõistmisega?
Milles seisneb Belbini meeskonnarollide teooria ja kuidas seda praktiliselt kasutada?
Miks “Tee teistele seda, mida nemad tahavad, et sa neile teeksid“?
Mis toimub pimekokkamise ajal?
Pimekokkamise ajal valmistab kokk sirmi taga eelroa ja kirjeldab, kuidas ta seda teeb. Teie meeskonnal on ülesanne valmistada sama roog ainult peakoka suulist juhendamist kuulates. Lõpuks võrreldakse teie meeskonna valminud roogi koka omaga. Pearoa ja magustoidu valmistab kokk, teie osaks on neid lihtsalt nautida.
Meie sõbralik personal tervitab teid ja tutvustab protsessi.
Peakokk alustab toidu valmistamist sirmi taga, andes verbaalseid juhiseid.
Teie meeskonnad järgivad juhiseid ja valmistavad oma roogi.
Lõpuks võrreldakse meeskondade roogi peakoka omaga ja antakse tagasisidet.
Seejärel istutakse lauda ja nauditakse omavalmistatud eelrooga ning koka käe alt tulnud pearooga ja magustoitu.
Kujutle olukorda, kus peakokk valmistab eelrooga ekraani taga ja meeskond ainult kuuleb, mida tuleb teha. Just sellistes uutes olukordades hakkavad välja tulema inimeste tugevused. Kuidas suunab kogu meeskonda Koordineerija? Kuidas järgitakse Teostaja plaani? Kas Viimistlejale jääb võimalus viimaseks lihviks? Kes tuleb välja uute ideedega (Innovaator)? Kas Kujundaja on piisavalt kannustav või pingutab entusiasmiga natuke üle? Kas märgatakse Meeskonnatöötajat ja kuidas tunneb end Hindaja? Kas me kuulasime üksteist piisavalt? Kas suutsime kohaneda tundmatu olukorraga ja arvestada teiste soovitustega? Kuidas roog välja tuli võrreldes peakoka tehtuga?
Kuidas me seda teeme?
Arutame. Kuulame. Küsime. Mõtleme. Diskuteerime. Vaidleme. Näitame. Vaatame. Otsime. Meenutame. Harjutame. Treenime. Tuleme korraks mugavustsoonist välja. Muudame. Täiendame. Vajadusel hakkame otsast peale. Rahulikult. Intensiivselt. Tempokalt. Taas rahulikult. Huvitavalt. Humoorikalt. Otsekoheselt. Diplomaatiliselt. Viisakalt. Mõtlemapanevalt. Kaasavalt. Meeldejäävalt. Mõjuvalt. Meeldivalt. Mõnusalt. Meeldejäävalt. Teistmoodi kui enamikel koolitusel.
Meeskonnakoolituse läbiviija on Mats Soomre või Helena Laus
Mats on juhtimis- ja meeskonnatöö koolitajana 24 aasta jooksul läbi viinud kaugelt üle 1000 koolituse ja treeningu. Ta on klientide juures koolitajana saavutanud tuntuse oma intensiivse koolitamise stiili poolest olles positiivne, rõõmsameelne, otsekohene, kiire kohaneja ja heade praktiliste nõuannetega treener, kes toob vajadusel inimesed mugavustsoonist välja ja aitab nad sinna tagasi. Pea kõik osalejad ütlevad “See oli hoopis teistmoodi koolitus kui seda tavaliselt tehakse!”.
Helena on inimeste inimene. Talle meeldib aidata inimesi avastada oma potentsiaali, mis on ka põhjus, ta on pea 20 aastat töötanud personalivaldkonnas ning arendanud end coachi ja mentorina. Koolitajana on tema teemadeks teenindus, muutuste juhtimine, enesekehtestamine, enesejuhtimine ja meeskonnatöö. Konsultandi ja coachina aitab ta inimestel liikuda oma eesmärkide poole toetades neid karjäärivalikul, aidates teha ettevalmistusi tööintervjuuks, olles abiks harjumuste muutmisel ning leida taas üles fookus. Samuti on ta alustavate personalijuhtidele ja spetsialistidele mentoriks.
Mats Soomre ja Helena Laus videod ja podcastid. Kuidas Belbin aitab inimeste tugevusi kirjeldada? /// Kuidas olla hea juht??? /// Kuidas raskete inimestega toime tulla? /// Kuidas saavutada tõhus meeskonnatöö? /// Kuidas ennast ja enda elu paremini juhtida? /// Karjäärikäänakud: Koodikirjutajast tippkoolitajaks /// Perekond ja Belbin. Õhtune telefonikõne /// Kas skeptilisus on positiivne tunnus?
Võta ühendust ja küsi pakkumist
Kliendid kirjutavad ja soovitavad
Mats teeb seda otsekoheselt ilma keerutamata
Olen osalenud väga paljudel koolitustel ja teinud läbi ka hulga nn erinevaid isiksuse hindamise mudeleid, nagu: MBTI, JTI, Disc, 360 kraadi , Belbin – kõik on ka omamoodi väga head.
Mina olen ise aga väga praktiline, ratsionaalne inimene ja teooria on tore asi teada, kuid sellest võiks elus ka kasu olla. Kõikide nende mudelite puhul on suur mure see, et see ei tekita lihtsasti mõistetavat visuaali inimesest, mis aitab sul teda mõista. Visuaalid aga töötavad väga hästi ja selles osas pean mina Belbinit väga praktiliseks meeskonnatöö korraldamise ja hindamise vahendiks, sellest saavad kõik aru. Seda on võimalik kasutada kõikidel juhtimistasanditel. Seda tuleb võtta kui teenäitajat ja abimeest, mitte kui pühakirja ja absoluutset tõde.
Väga raske on leida koolitajat, kes räägib asjast ja reaalsetest probleemidest, aga Matsteeb seda väga hästi ja otsekoheselt – ilma keerutamata ja ilustamata, kitsaskohad on vaja luubi alla võtta ja välja juurida. Ilusa diplomaatilise jutuga tõehetk sind tavaliselt ei puuduta, kuid Mats rammib valupunkte ilma silma pilgutamata ja see on ülimalt vajalik. Lõpuks on probleemid tegelikult lihtsad, kuid neid mitte teadvustades ja nendest mitte rääkides teeme asjad keeruliseks. Ümbernurga juttu tõlgendame kõik erinevalt, kuid Mats suudab viia seltskonna ühise tõe tunnetuseni ja edasi on juba usalduse küsimus, kuidas me tegelikult käitume.
Mina olen täheldanud ilmselget muutust peale Belbini teema sissetoomist, et inimesed mõistavad üksteise käitumist, suudavad sellega arvestada ja muutuda tõhusamaks. See on igale meeskonnajuhile väga hea meetod ja abimees, ilma raketiteadusesse minemata :)
Helena oskas väga hästi meie analüütilised inimesed „lahti muukida“.
Otsustasime enda juhtide tiimis teha Belbini meeskonnarollide analüüsi ja koolituspäeva. Need tegevused andsid võimaluse eelkõige enda tugevustes, potentsiaalides ja ka nõrkustes veenduda, kuid ka teiste tiimiliikmete profiile paremini mõista, sest koostöö parendamine ja tugeva usalduse saavutamine tiimis on meie prioriteet. Ja et see mõistmine just individuaalsel tasemel veel tugevam oleks, sai koolitajaga kokku lepitud kõikidele juhtidele personaalne 1-1 kohtumine (coaching), kus nad said süvitsi enda profiili/rollidesse sisse minna ning enda jaoks kõige olulisemad ja fookust vajavad teemad läbi arutada. Selle tiimi personalijuhina sain ise kinnitust ja rohkem selgust juhtide osas ning tekkis visioon nende tuleviku koostööst ja arengumomentidest. Samuti sain projekti läbides ja kõikide tulemusi analüüsides tervikliku pildi, et millist töökeskkonda ja tuge iga liige vajab, et tiimirahulolu, individuaalne rahulolu, isiklikud eesmärgid ning ettevõtte eesmärgid saaksid saavutatud.
Kiidan koolitajat Helena Lausi, kes meie analüütilised ja tugevat hindajageeni omavad advokaadid heas mõttes „lahti muukis“. Üllatuslikult nägin juba selle projekti jooksul juhtides muutusi – teadlikus enda tugevustest, potentsiaalidest ja nõrkustest annab võime ennast edukamalt juhtida, seada reaalseid eesmärke ja ületada igasugused kahtlused ja takistused, mis meid tihtilugu piiravad. Aitäh!
Õigete küsimuste tulemusena valmis mul koos Helenaga selge tegevuskava
Helena võime näha läbi südame, laotab laiali vaatenurgad, milleni üksinda ei jõuaks.
Õppisin menteenaennast rohkem kuulama ja tundsin, et usaldan Helenaga jagama kõike, mis vajas minu sees tähelepanu. Õigete küsimuste ja tähelepaneliku kuulamise tulemusena valmis mul koos Helenaga selge tegevuskava, mida sai kergusega ellu viia.