skip to Main Content

Belbin meeskonnarollide analüüs on isiksuse testi parem alternatiiv

Isiksuse test või käitumiseelistuste analüüs

Isiksuse test või käitumiseelistuste analüüs?

Isiksuse test mõõdab seda, kes me oleme ehk meie iseloomu. Belbin mõõdab seda, mida ja kuidas me teeme. Belbin kirjeldab inimese terviklikku käitumist, kus isiksust vaadeldakse kui ainult ühte mitmest mõjutegurist käitumise kujunemisel. Isiksust väidetavalt muuta ei saa, käitumist aga saab. Kogemus, suhtumine, ümbritsev keskkond, teised inimesed ja õppimine on ühed olulisemad.
20.11.2021
Asjatundja

Meeskonnarollide tutvustus ja kirjeldus

Dr. Meredith Belbin: "Meeskonnaroll on soodumus mingil kindlal kombel käituda, meeskonnatöös osaleda ja kaasliikmetega suhelda.“ Kokku on 9 meeskonnarolli, igal omad tugevused ja lubatud nõrkused.
29.01.2020
Meeskonnatöötaja

Meeskonnarollide aruannete tellimine

Meeskonnarollide aruannete tellimine: Individuaalsed ja meeskondlikud aruanded, töösuhete aruanded, töökoha nõuded ja kandidaadi sobivuse aruanded.
05.12.2021
Meeskonna Koolitus - Koordineerija

Meeskonnarollide aruanded

Siit leiate Belbini meeskonnarollide aruannete näidised ja kasutusjuhendid, kuidas aruannetest maksimum võtta. Meeskonnarollide individuaalsed aruanded, meeskondlikud aruanded, töösuhete aruanded, töökoha nõuete aruanded ning kandidaadi ja töökoha nõuete profiilide võrdlus.
14.12.2021
Innovaator

Meeskonnarollid konkreetselt ja lühidalt

Meeskonnarollid aitavad inimesi paremini tundma õppida nende tugevuste kaudu. Kasuta, kui soovid rakendada inimeste potentsiaaliteadlikumalt.
16.11.2021
Võimaluste Otsija

Meeskonnarollide mudeli taustinfo

Enam kui üheksa aastat uuris Meredith Belbin koos oma Henley Juhtimiskolledži (Inglismaa) kolleegidega kõikjalt maailmast pärit juhtide käitumist. Aja jooksul hakkasid selguma meeskondade edukust määravad erinevate käitumisviiside kooslused. Taolistele edukatele kooslustele anti nimed ning nõnda tekkiski üheksa meeskonnarolli.
16.03.2020
Teostaja

Korduma Kippuvad Küsimused

Mis on Belbini meeskonnarollid ? Kuidas see kontseptsioon alguse sai ? Milleks kasutatakse kõrvaltvaatajate hinnanguid ? Kas mul õnnestub meeskonnarolle muuta ? Kas peaksin andma teistele teada oma eelistatud meeskonnarollist ? Mis on lubatud nõrkus ? Mis on meeskonnarolli ohverdamine ? Mida ma edasi teen, kui saan teada oma tugevamad meeskonnarollid ? Mida tähendavad e-interplace’i usaldusväärsus ja põhjendatus?
25.03.2012
Belbin Team Roles Accredited

Belbini meeskonnarollide autoriõigused

Belbin Associates Ltd. 3-4 Bennell Court, Comberton, Cambridge CB23 7EN. UK Tel: +44-(0)1223-264975 Faks: +44-(0)1223-264976 E-post: info@belbin.com Veebileht: www.belbin.com Belbin Eesti Belbin Associates Ltd. (UK) esindaja Eestis
25.03.2012

Kliendid kirjutavad ja soovitavad

Mats teeb seda otsekoheselt ilma keerutamata

Olen osalenud väga paljudel koolitustel ja teinud läbi ka hulga nn erinevaid isiksuse hindamise mudeleid, nagu: MBTI, JTI, Disc, 360 kraadi , Belbin – kõik on ka omamoodi väga head.

Mina olen ise aga väga praktiline, ratsionaalne inimene ja teooria on tore asi teada, kuid sellest võiks elus ka kasu olla. Kõikide nende mudelite puhul on suur mure see, et see ei tekita lihtsasti mõistetavat visuaali inimesest, mis aitab sul teda mõista. Visuaalid aga töötavad väga hästi ja selles osas pean mina Belbinit väga praktiliseks meeskonnatöö korraldamise ja hindamise vahendiks, sellest saavad kõik aru. Seda on võimalik kasutada kõikidel juhtimistasanditel. Seda tuleb võtta kui teenäitajat ja abimeest, mitte kui pühakirja ja absoluutset tõde.

Väga raske on leida koolitajat, kes räägib asjast ja reaalsetest probleemidest, aga Mats teeb seda väga hästi ja otsekoheselt – ilma keerutamata ja ilustamata, kitsaskohad on vaja luubi alla võtta ja välja juurida. Ilusa diplomaatilise jutuga tõehetk sind tavaliselt ei puuduta, kuid Mats rammib valupunkte ilma silma pilgutamata ja see on ülimalt vajalik. Lõpuks on probleemid tegelikult lihtsad, kuid neid mitte teadvustades ja nendest mitte rääkides teeme asjad keeruliseks. Ümbernurga juttu tõlgendame kõik erinevalt, kuid Mats suudab viia seltskonna ühise tõe tunnetuseni ja edasi on juba usalduse küsimus, kuidas me tegelikult käitume.

Mina olen täheldanud ilmselget muutust peale Belbini teema sissetoomist, et inimesed mõistavad üksteise käitumist, suudavad sellega arvestada ja muutuda tõhusamaks. See on igale meeskonnajuhile väga hea meetod ja abimees, ilma raketiteadusesse minemata :)

Janek Saareoks
Urve Palo ja Belbin panevad meeskonna orkestrina kõlama

Juht, kes igapäevaselt meeskonda ja inimesi juhib ning nende tööd korraldab, määrab kogu ettevõtte käekäigu. Hea juht kaasab ja innustab oma meeskonda ning oskab leida igale inimesele isikupärase lähenemise. Urve Palo on juht, kes oskab igas meeskonnaliikmes esile tuua tema kõige parema poole ja tema tugevused ning annab inimestele vabaduse oma tugevusi edukalt rakendada. Belbini meeskonnarollide aruanded on siinjuures heaks tööriistaks, et panna meeskond orkestrina kõlama nii, et igal instrumendil on oma partii ja kõik saavad võimaluse soleerida. Urvel on suurepärane oskus panna inimesed liikuma ühise eesmärgi poole, luues selleks sobiva keskkonna ja võimalused. Ta oskab suurepäraselt võimendad iga meeskonnaliikme talenti.

Violeta Anstal
Saad endale instrumendi, mille abiga luua võidukas meeskond

Aastate jooksul olen osalenud paljudel erinevatel meeskonnatreeningutel. Pean neid väga olulisteks iga aastasteks “must have” instrumentideks, et aidata luua ja kinnistada organisatsioonis ühtset meelt ja keelt ning ühes suunas liikumist. Matsi Belbini meeskonnakoolitus eristub ja toob kiiret kasu läbi taipamise, kes on need inimesed, kellega igapäevaselt koos töötad. Kui Sa varem arvasid, et tunned oma kolleege, siis pärast koolitust, sa tead, et tunned neid. Saad paremini aru, mis neid käivitab ja miks mõned asjad tulevad ühel inimesel paremini välja kui teised (toim. vaata, kuidas parimal moel toime tulla Teostajaga). Ühesõnaga saad endale instrumendi, mille abiga luua ja hoida võidukat meeskonda.

Urve Palo
Kuidas komplekteerida projektimeeskondi, mille tulemuslikkus on suurem.

Ilmselt oleme kõik aeg-ajalt üllatunud, miks teatud olukordades on mõni inimene skeptiline ja vaidleb, samal ajal kui teised tahavad kiiresti tegutsema hakata. Või miks me eeldame, et kui keegi vaikib, siis ta ignoreerib. Belbini meeskonnarollide mudel võimaldab nii enda kui teiste käitumist paremini mõista ja lahti mõtestada. See annab reaalsed selgitused, miks näiliselt nii sarnased inimesed mõnes olukorras täiesti erinevalt käituvad. Belbini metoodika ja meeskonnatöö koolitus annab selgema arusaamise, millises meeskonnarollis on töötaja tugev ja millises nõrgem, ning seeläbi on võimalik komplekteerida projektimeeskondi, mis teevad paremini koostööd ja mille tulemuslikkus on suurem.

Tõnu Kõva, AGE Creative
Harva kohtab niivõrd selget ja konkreetset peegeldust kohata

Lugesin just Mats Soomre koostatud kokkuvõtet ja tõlgendust (toim. Matsi interpretatsiooni) meeskonnarollide aruandele. Harva, kui õnnestub enda kohta niivõrd selget ja konkreetset peegeldust kohata. Matsi läbiviidud koolitus oli mulle, kui rohkem sissepoole elavale inimesele väga motiveeriv. Vaikimist ei ole vaja pidada ignoreerimiseks, vaidlemist vastutöötamiseks.

Kaido Ojaperv
Loodav lisaväärtus realiseerub koostöös ja tulemuslikkuse kasvus.

Meeskonnatöö koolitused aitavad luua toimivaid ja tulemuslikke meeskondi. Tehes koostööd Matsi ja Belbini Koostöökunstikooliga ning kasutades Belbini meeskonnarollide aruandeid, näen selgelt millist reaalset muutust me meeskondade toimimisse toome. Meeskondade jaoks loodav lisaväärtus realiseerub nii meeskonnaliikmete vahelises koostöös ja tulemuslikkuse kasvus. 

Madis Puhm Tagametsa Loovusmaja
Koolitus oli igati asjalik ja kaasahaarav

Eks alati on just enda kohta ülimalt põnev midagi uut ja huvitavat teada saada ning seda sellelt koolituselt sai lausa koos graafikute ja kirjeldustega (vaata meeskonnarollide näidisaruannet). Samuti oli väga äge näha pärast meeskonnatöö koolitust kogu meeskonna kokkuvõtet ning võrrelda neid tulemusi omavahel. Need olid ikka täitsa erinevad ja tekitasid omavahel põnevaid arutelusid. Meie meeskonnatöö koolitus koos Media House meeskonnaga oli väga tempokas ja igav ei olnud seal küll kellelgi ning Mats meeldis selles rollis väga mulle ja ma arvan meile kõigile😊

Olin Belbini ja Matsi kohta (teadsin Matsi küll varasemalt hoopis tema hobialalt) juba ammu kuulnud ja ootasin seda päeva huviga. Koolitus oli igati asjalik ja kaasahaarav (kõik mõtlesid ja töötasid väga aktiivselt kaasa), samas sai ka täiega nalja ning vajalikke mõtteid ja soovitusi. Ma arvan meile kõigile jäid meelde ja pähe kummitama ütlused: “Räägi lähemalt!” ja  “Palun täpsusta!” Uskumatu, et need küsimused lähevad nii kergesti meelest, aga on tegelikult nii olulised. Ma arvaks isegi, et ühepäevane koolitus oli äkki isegi liiga vähe😊, osaleksin iga kell uuesti ja soovitan kindlasti kõigile meeskondadele 100%!

Merle Kalvet
Belbini meeskonnarollide mudel on üks universaalsemaid

Belbini meeskonnarollide mudel on üks universaalsemaid, millega olen personalivaldkonnas ja töös laiemalt kokku puutunud. See on oluliseks tööriistaks nii meeskondade jõustamisel, juhile paremate juhtimisotsuste tegemiseks, õigete talentide meeskonda värbamisel ja eelkõige igale indiviidile, kes soovib nii enda kui teiste käitumist paremini lahti mõtestada.

Puutudes tööalaselt kokku erinevate käitumuslike mudelitega julgen Belbinit soovitada kõigile meeskondadele, kes soovivad väga praktilist ja lihtsasti mõistetavat (ning samas väga mõjusat!) mudelit oma igapäevatöös rakendada.

Heleen Anderson
Belbin annab personaalse lähenemise

Esmapilgul tead Sa teemat juba niikuinii! Belbini metoodika annab aga personaalse lähenemise – võtme, millega näed lähemale, paremini isikute käitumise tagamaid ning võimalusi, kuidas pöörata see kõik endale kasulikuks. Algselt eeldasin, et tegemist on kuiva õppeainega, kuid peale mõnda tundi jääb alati meelde Reegel #1: “Ole positiivne, ära eelda vaid küsi ning lõpeta hädaldamine ja vingumine!”

Riin Tamme
Sellest saab alguse sinu hüppeline areng

Julgen Belbin Eesti koolitusi soovitada kõigile. Koostöö Matsiga on olnud meeletult arendav ja praktiline. Õppisin palju uut nii enda kui ka meeskonna eduka toimimise ning juhtimise kohta. Mats oskab tekitada ebamugavaid olukordi, et sind mugavustsoonist välja meelitada ning sellistes olukordades saab alguse sinu hüppeline areng ja uute teadmiste omandamine.

Carl Hiie
Soovitan Matsi kõikidele, kes soovivad koolitustel ärkvel püsida

Julgen Matsi koolitajana soovitada kõikidele, kes soovivad koolitustel ärkvel püsida. Matsi stiil ei ole kaugeltki mugavust loov. Heas mõttes provotseerimine käib asja juurde. Belbini kogemuse saab meie ameti näitel vast kõige paremini kokku võtta ühe kolleegi sõnadega: “Ma olen muidu suht skeptiline, kuivõrd on sellist nüansirikast asja nagu inimese iseloom võimalik mingite testidega lahterdada, kuid seekord oli tulemus üpris veenev. Selline paistis üldine arvamus olevat.”

Eriti täna, mil kontoris kokkusaamised on väga harvad, annab Belbinist lähtuv üksteise parem mõistmine märkimisväärse võimaluse arusaamatuste vähendamiseks. Ja see on väga suur asi!

Maarja Uulits
Matsi koolitusel pead Osalema.

Kui arvata, et on olemas koolitaja, kes sobib absoluutselt kõigile, on see kas väga naiivne või koolitaja sedavõrd geneeriline, et ei paista silma mitte millegagi. Mats päris kindlasti ei ole üks nendest, kes välja ei paista ning kaugeltki ei sobi tema stiil kõigile. Seevastu neile kellele sobib, kasutavad koolitusel toodud näiteid veel mitme aasta pärast.

Kui soovid loenguvormis koolitust, mida segamatult nurgas vaadelda, siis mõistlik on võtta mõni teine koolitaja, kui Mats, sest tema koolitusel pead Osalema. Küll ta selle eest juba hoolt kannab.

Marko Habicht
Tundub, et midagi selles Belbinis ikka on.

Käisime oma tiimiga koolitusel. Kokkulepe oli, et umbes pooled meist filmivad ja ülejäänud koolituvad päriselt. Ühe kaameraoperaatori tõmbas Mats kohe alguses aruteludes osalema, kuid tema puhul oli see ootuspärane: ta ongi meil selline aktiivne suhtleja ja kaasamõtleja. Teisega, kes naljalt igasuguste mängudega kaasa ei lähe, juhtus aga midagi ootamatut. Pausi ajal leidis Mats temaga mängleva kergusega ühise keele ja kogu ülejäänud päeva olid kõik diskussioonid ühe vaatenurga võrra rikkamad.

Hiljem hakkasin mõtlema, mis juhtus. Kogu tiim oli täitnud Belbini meeskonnarollide ankeedid nii enda kui ka teiste tiimiliikmete kohta. No ja loomulikult olid Matsil niimoodi olemas meie kõigi “kasutusjuhendid”, mida ta kogenud koolitajana ka õiges suunas rakendada oskas. Tundub, et midagi selles Belbinis ikka on. 🙂

Kristjan Karmo
Eneseanalüüs pole pooltki nii kasulik, kui teiste erapooletu analüüs

Sain oma esimese kokkupuute juba enne koolitust, kui Mats kirjeldas mind küsitluse tulemuste põhjal. Heas mõttes väga hirmutav, kui täpselt ta mind teadis, kuigi me ei tunne üksteist. Kõige lahedam on tegelikult see, et päriselt saad aru, mida see tähendab meeskonna mõttes ja kuidas mina sinna sobitun. Ise võid endast ükskõik mida arvata, aga see pole pooltki nii kasulik kui kellegi teise erapooletu analüüs.

Alice Gorobets
Mida avatuma meelega osaleda seda tugevam mõju

Vot on meeskonnatöö koolitus, mis koolitab! Edasi tuleb vaid olla piisavalt tark, et praktikat jätkata ja päriselulistes hetkedes uusi teadmisi rakendada! Miks ja kas peab proovima? Mina ütlen, et võiks ja lausa peaks. Belbini meetod on minu arust igale meeskonnale natukene sarnane “hoop” nagu toitumis/treeningkava indiviidile – tead, et peaks ja võiks aga ometigi on palju mugavam vanu harjumusi jätkata. Võitjad on need, kes mugavustsoonist siiski välja astuvad ja eriti just keerulistes olukordades uusi teadmisi rakendavad. Peale teineteise eripäradega arvestamist tekib tiimil uus hingamine! Üks on kindel- absoluutselt igaühel on sellelt koolituselt midagi kaasa võtta.

Mida avatuma meelega ning aktiivsemalt osaleda seda tugevam mõju on reaalsele elule. Elus on ikka nii, et lõpuks oled sa ise iseenda elu pidur mitte keegi teine. 🙂 Mina arvasin end üpris hea inimeste tundja olevat ja mu peas on ajajooksul tekkinud oma süsteem, et kes miks ja kuidas toimib, kuid olles nüüd teadlik Belbinist ja rollidest tunnen, et olen parem juht ning tiimikaaslane, sest oskan näha ja mõista paremini, kes milles tugev ja kuidas toetada õigel hetkel nõrkuseid tiimis. Kui iga suur juht läbiks koolitust nii mitu korda kuni ta mõistab, kuidas tuleb aktsepteerida iseend ja teisi ning samas leida ja juhtida inimesi läbi nende tugevuste – vot siis oleks töömaailm üks võrratu paik!

Aitäh koolituse eest!Belbin Eesti

Eliis Liblik
Helena on inspireeriv professionaal ning suurepärane vestluskaaslane

Mul on ääretult hea meel, et meie teed Helena-ga ristusid. Ta on inspireeriv professionaal ning suurepärane vestluskaaslane, kelle poole olen saanud mitmel korral pöörduda, et tööalaseid mõttepuntraid lahti harutada.

Helena oskab väga meisterlikult vestlust suunata, peegeldada ja mõtteid ümber sõnastada, et avaneksid erinevad vaatenurgad ning fookus langeks olulisele. Olen väga tänulik Helena positiivsuse ja kindlustunde eest, mida on olnud vaja, et liikuda edasi selgema ja kindlama visiooniga.

Kati Luhaäär
Reelikast on mulle väga suur abi personali teemadel

Ma soovitan Belbini meeskonda igati ning olen väga tänulik Reelikale, kes aitas minu meeskonda mõtestada Belbini meeskonnarollide abil ning haris meid psühhosotsiaalsete ohutegurite teemal. Temast on mulle endiselt väga suur abi personali teemadel ja julgustan teisigi ettevõtjaid inimeste juhtimisel ettevõtteväliseid spetsialiste kaasama. 🙂

Kaire Tammer
Sain praktilisi nõuandeid ja teoreetilist alust meeskonna juhtimiseks.

Olen nüüdseks juba kolmel korral Belbini koolitusel käinud ning soovitan tugevalt. Mats Soomre oskab meeskonnatööst rääkida nii baastasemel kui väga edasijõudnul tasemel. Sain praktilisi nõuandeid ja teoreetilist alust oma meeskonna juhtimiseks.

Karismaatiline esitlus koos provokatiivsete ja kaasa mõtlema paneva selgitustega pani terve õppegrupi tundma ennast kaasatuna ja mitmete kogemuste võrra rikkamana. Mulle meeldib, et koolitused on sügavalt läbi mõeldud ja põhinevad aastatepikkustel kogemustel.

Aitäh võrratu mõtteaine eest!

Kaarel Kern
Enda tugevustest teadlik olemine on edu võti tänapäeva VUKA maailmas

Mulle Matsi ja Belbini mõtted meeldivad … ära eelda … ole positiivne … küsi küsimusi/õigeid … aktiivne suhtlus muidugi vajab teist osapoolt. Alati on hea Matsilt saadud mõtteid-soovitusi, reaalses elus rakendada st 21x harjutada ning siis kinnistub see tegevus Sinu igapäeva osaks. Endast teadlik olemine, enda tugevustest teadlik olemine ning nende rakendamine … on edu võti tänapäeva VUKA maailmas. Käitumuslikud muudatused kindlasti tekitavad ümbritsevates alguses võõristust…aga päeva lõpuks on selgus mõlemal osapoolel olemas ning koostoimimine ladusam võrreldes eelneva perioodiga.

Soovitan Belbin ja Mats Soomre integreerida oma ettevõtmisesse strateegiliselt, mille tulemusel organisatsioon kasvab-saab hakkama muudatustega-areneb jõudsalt.

Minni Nool
Oskus mõjutada ja veenda inimesi on tõeline kunst

Kunstikool sobib ideaalselt antud kooli nimetuseks. Oskus mõjutada ja veenda inimesi on tõeline kunst. Kõige enam pani mind mõtlema see asjaolu, et kõik mu nõrkused on minu ainulaadsed iseloomujooned. Neid tuleb lihtsalt aktsepteerida ja armastada ning osata ümber kujundada enda tugevusteks. Mats’i stiil on julge ja pealetükkiv, aga just see annabki koolitusele särtsu ja emotsiooni. Aitäh Sulle, Mats erakordse elamuse eest!

Anna Katsan
Belbin kirjeldas meie inimesi ikka nii pagana täpselt

Minu meeskond osales Matsi veetud meeskonnakoolitusel. Loomulikult toimus see läbi Belbini meeskonnarollide. Ega ma ise muidugi erapooletu ei ole (nimelt oli see juba kolmas Matsi koolitus mul 🧐). Aga mis meeldiv üllatus, Belbin kirjeldas meie inimesi ikka nii pagana täpselt. Olin meeskonda komplekteerides alateadlikult teinud õigeid otsuseid – meie meeskond on tasakaalus ja täiendab üksteist. Usun, et nii mõnigi meeskonnaliige näeb ennast peale koolitust hoopis teise pilguga ja sai indu juurde. Seniks aga katsume meeles pidada “Reegel 1” ja kokkuleppeid! Mina soovitan julgelt kõigile Matsi koolitusi!!!

Kalev Karu
Mats suudab selle info sulle ka päriselt kohale tuua

Võtsin osa Matsi poolt korraldatud esinemiskoolitustest. Võib vabalt öelda, et varasemate teiste taoliste koolitustega on ikka vahe sees.

Infot igasugustest esinemisnippidest on terve internet täis. Ole hea ja ainult loe. Samas Mats suudab läbi oma koolituste selle info sulle ka päriselt kohale tuua nii, et sellest ka midagi lõpuks tolku on. Erinevad viisid selleks võivad alguses tunduda ebaharilikud või arusaamatud ning tekitavad lausa segadust, aga miski hetk tekib valgustatus, et läbi taoliste emotsioonide õpid tegelikult päris palju. 10/10 osaleks uuesti 🙂

Aigar Käis
Äärmiselt vajalik peegeldus igale meeskonnaliikmele

Äärmiselt vajalik peegeldus igale meeskonnaliikmele, et forsseerida tiimi koostöö kõige vingemale tasemele. Huvilistele: absoluutse maksimumi välja pigistamiseks valige sobiv kandidaat, kes Belbini õpetusi ka peale koolitust kuude ja aastate vältel suure hoolega meeskonnas tähtsal kohal hoiaks🙂

Loe Markus Kaljuste postitust Belbini mudel muudab elu lihtsamaks

Markus Kaljuste
Haaran uuesti riiulist Belbini teejuhi järgi

“Kuidas kaasata inimesi ja luua meeskondi nii, et kõigi silm püsib säramas, ind ei rauge, vajalik saab hästi tehtud ja areng on tagatud?”, on minu küsimus organisatsioonis, kus valdav osa tööst tehakse ära vabatahtlike abil. Antud küsimusele täiendavaid vastuseid otsides, haaran uuesti riiulist Belbini teejuhi järgi (Äripäev, Belbini teejuht – kuidas tööl edu saavutada).

Lähtun mõttest, mille toob välja ka Belbin: “Igaühele on olemas just temale sobiv töökoht” – ka (ja just!) vabatahtlikus tegevuses (viimane on mu isiklik veendumus). Belbin suunab inimesele omaste käitumisviiside – meeskonnarollide kaardistamise ning profiilide (meeskonnarollide aruanded) juhtimise juurde. Siit leiab mitmeidki häid nõuandeid erinevateks puhkudeks.

Lemme Aulis
Matsi treeningud muudavad meeskondi

Kes on Mats Soomre koolitusel käinud, saab aru mida ma silmas pean öeldes, et Mats on meeldejääv ning tema treeningud muudavad meeskondi. Ta on heas mõttes intensiivne, teeb keerulised asjad lihtsalt selgeks, leiab kõiges ja kõigis midagi positiivset ning temast õhkab soovi muuta maailma paremaks. Koolitused on sisukad, teooria saab kohe praktikasse rakendatud ja osalejad on esimesest hetkest kaasatud.

Alustasin Belbini meeskonnarollide kasutamist ligi 6 aastat tagasi kasutades seda värbamisel, meeskondade omavahelise koostöö parendamiseks aga ka talendijuhtimises. Belbin aitab inimesi paremini mõista, veelgi enam, see aitab näha ja mõõta ka inimeste varjatud potentsiaali. Belbini raportid on põhjalikud ja lihtsalt loetavad, aeg-ajalt tekib olukordi, kus inimestel tekib raportit lugedes tunne nagu keegi oleks nende tegemisi ja käitumist kõrvalt jälginud.

Soovitan Belbinit kindlasti juhtidele oma meeskonna paremaks tundmaõppimiseks ja usalduse loomiseks. Olen kõrvalt näinud, kuidas peale Belbini kasutamist meeskonnaliikmed muutuvad rohkem iseendaks, tulemused on paremad ja värvatakse teadlikumalt uusi tiimiliikmeid.

Loe Helena Laus postitust Coaching ja Belbini meeskonnarollid

Helena Laus
Koolitus on kahe päevane intensiivne treeninglaager

Oled sa andnud tagasisidet ja avastanud, et sa soovisid parimat, kuid öeldud sõnumit ei mõistetud või jõudis see kohale, plaanitud heatahtlikkusest hoolimata, laastavate tagajärgedega?

Mats Soomrega kohtudes ja Belbini 9 meeskonnarollist kuuldes suhtusin sellesse teatava skepsisega, kuid mõistsin kiirelt, et Mats suhtles minu ja kolleegiga täiesti erinevat lähenemisviisi kasutades. Jõudsin koolitusele, mis ei olnudki koolitus, vaid pigem kahe päevane väga intensiivne treeninglaager. Mats edastab kogu teooria läbi praktilise treeningu ning ma olin üllatunud, et suutsin mõlemal päeval, hoolimata väsimusest, 99% ajast mõttega kohal olla.

Olen ikka teadnud, et inimesed on erinevad, kuid koolitusel kogesin läbi Matsi esituse, kui erinevalt iga meeskonnarolli esindaja infot edastab ja vastu võtab. Minule mõistetavad olid neist vaid pooled ehk minu võimekus jõuda efektiivselt iga inimeseni oligi siiani pigem õnnelik juhus. Belbini meeskonnarollide mudel annab mulle täiesti uue lähenemise nii teistest kui iseendast mõtlemiseks.

Minu suurim tänu Matsile aga selle eest, et Soomre metoodikaga edasi antud Belbini mudel, aitab mul päriselt rakendada minu sügavat südamesoovi – näha ja välja tuua iga inimese unikaalne väärtus. Olen väga põnevil, sest mul on nüüd mudel, mille järgi on kergem lahendada meeskonnas tekkivaid väljakutseid ja valida sobilik lähenemisviis iga inimesega suhtlemiseks ning kogu meeskonna efektiivsuse tõstmiseks.

Evelin Rätsep
Kõige rohkem olen õppinud aga iseenda kohta

Ma ei väsi üllatumast, kui kirju inimseltskond mind igapäevaselt ümbritseb 😊 Üldjuhul käitume erinevates olukordades ning isepäraste isiksustega oma sisetunde järgi ja oleme õnnelikud, kui kõik osapooled väljuvad keerulisematest olukordadest “elusana”. Olen pikalt arvanud, et mõned inimesed ongi kui “loodusnähtused” ja püüdnud võtta neid sellistena, nagu nad on.

Belbini meeskonnarollid on andnud mulle reaalsed selgitused, miks näiliselt nii sarnased inimesed mõnedes olukordades ometi täiesti erinevalt käituvad. “Te olete täpselt ühesugused, aga natuke teistmoodi” ütles Mats viimatisel koolitusel. Kõige rohkem olen õppinud aga iseenda kohta – ma olengi pisut kiiksuga ja uhke selle üle 😎

Minu esimene kokkupuude Belbini meeskonnarollidega on nüüdseks veidi enam kui kolm aastat tagasi ning tänaseks olen lisaks meeskondade koolitustele läbinud 2-päevase intensiivse atesteerimiskoolituse Mats Soomre käe all. Igal korral on pisut erinev lähenemine ning see mõnus käigupealt olukorrale reageerimine 🤓

Kohtumistel Matsiga olen alati imestanud tema oskust inimesi rääkima panna (olgem ausad, teinekord pisut intrigeerivalt kuid siiski piisavalt taktitundeliselt) ja võimet märgata seda, mida inimesed iseendas ei märka. Ja juttu jätkub alati pikemaks, kui algselt plaanitud ☕️

Suur tänu Belbin Eesti – KoostööKunstiKool huvitava ja sisuka koolituse eest! Nüüd tuleb vaid plaanid ellu viia 😉

Piret Grau
Müügikoolitus on aidanud klientidega suhtlemisel

Belbini müügikoolitus on aidanud mind klientidega suhtlemisel ja arendanud ajapikku müügioskusi. Mats Soomre innustab sind koolitusel kaasa kuulama, mõtlema ja järeldusi tegema, mis enesele teadmata kõik hiljem kasuks tuleb. Koolitus, mis on arusaadav kõigile ning arendab iga inimese puudulikke oskusi!

Sten Erik Soo
Koolitus ei lase langeda poliitkorrektsuse fassaadi taha

Koolituse intensiivsus ja läbiviimise vorm ei lase kordagi inimestel langeda “üldtunnustatud” käitumisnormide ja poliitkorrektsuse fassaadi taha, mistõttu inimeste tegelik loomus tuleb kiiresti välja. Tavaliselt kulub selleks meeskonna kokkupanekul kahe päeva asemel vähemalt kaks kuud.

Mats teab, mida ta teeb ja ta oskab seda hästi. Usun, et kõige suurem väärtus on tema koolitustel praktilisel tööl. Kohe kui sa arvad, et ahhaaa – nüüd ma tean ja see tähendab ju, et ka kohe oskan, siis saab järgneva harjutusega otsekohe selgeks, et ikka kohe mitte midagi ei oska. Oskamiseni on veel pikk maa…

Sander Vallaots
Matsi positiivne emotsioon kandub edasi ka auditooriumisse

Mats Soomret olen palju aastaid kutsunud Areng.ee ja Heateenindus.ee loodud koolitusprogrammidesse, sest koolitustel ja konverentsidel osalejad saavad tema ideedest ja mõtetest reaalset kasu.

Mats teab kuidas õpetada inimestele juhtimist ja meeskonnatööd. Mats on õpetustes süsteemne, põhjalik ja praktiline. Tal on mõnus huumorimeel ja pikaajalisele ettevõtja ning koolitaja kogemusele tuginev elutarkus. Mats tunneb rõõmu koolitajaks olemisest ja see positiivne emotsioon kandub edasi ka auditooriumisse.

Urmas Kõiv
Koolitus oli tavapärasest erinev ja pidevat kaasamõtlemist vajav

Belbini meeskonnatöö koolitus oli tavapärasest erinev, intensiivne, pidevat kaasamõtlemist vajav koolitus. Mats koolitajana on mõjuv ja innustav, samas ka provokatiivne, aga seda oli vaja, et omast mullist, tavaolukorrast loobuda ja mõelda raamist välja. Väga meeldib meeskonnarollide kirjeldus positiivses võtmes. Kõik rollid on meeskonnas vajalikud. Meis kõigis on olemas hulk häid omadusi, vaja need ainult üles leida ja ära kasutada. Kui õpid kaastöötajat tundma ja nägema läbi nende rollide, on sellest kasu ka meeskonnatöös.

Meelde jäid mõtted: ära kunagi eelda, vaid täpsusta ja uuri, mida sinu kaaslane tahtis öelda ja küsi abi, kui ei oska, ära pusi ise. Mats suutis inimesed kaasa mõtlema ja arutama panna. Ka kõige skeptilisemad meist said tuge ja julgust omi arvamusi jagada. Kindlasti leidus neidki, kes hakkasid oma kolleegidele hoopis teise pilguga vaatama.

Kokkuvõttes on olnud kaks toredat meeskonda liitvat ja häid mõtteid ergutavat koolituspäeva. Aitäh!

Aune Kähar
Nagu oleks keegi vaadanud, kuidas ma inimestega suhtlen

Osalesin Matsi läbiviidaval Belbini meeskonnarollide koolitusel esimest korda kui ma olin 24 aastane ning mul oli tiimijutimise kogemust umbes 2 aastat.

Kui ma täitsin küsimustikku, siis oli mul tunne, et kuidas nii suvalistele küsimustele vastates üldse mingit mõistlikku tulemust saab tulla. Kui ma sain kätte oma profiili kirjelduse siis oli mul tunne, nagu oleks keegi istunud 2 nädalat minu kõrval ning vaadanud kuidas ma inimestega suhtlen, kuidas ma oma asjad tehtud saan, milline meeskonna liige ma olen jne.

Et olla hea juht ja juhtida teisi, on vaja osata juhtida kõigepeal ennast ning selleks on hea tunda enda tugevusi ja nõrkusi. Samuti aitas see koolitus mul mõista, et tugev tiim ei koosne samasugustest inimestest vaid suurepäraste tuleuste koju toomiseks on vaja väga erinevaid inimesi. Mulle kui noorele juhile andis see koolitus enesekindlust, et olen teinud palju asju intuitiivselt õigesti ja tulevikus sain neid teadmisi juba teadlikult tugevate tiimide ehitamisel kasutada.

Kairi Pauskar
Koolitus seostub koheselt saadava kasu ja hea tundega

Sinu pilt ja nimi seostuvad kindlustunde, kvaliteedi, koolitustelt saadava kohese kasu ja hea enesetundega. Tekib äratundmisrõõm – seda meest ma tean ja usaldan! Sa oled palju vaeva näinud, et kvaliteetse koolituse ja enda nime vahele auga võrdusmärk panna: Belbin = Mats Soomre. Aitäh Sulle selle eest!

Katrin Ojala
Suurpärane koolitus, mida võib julgelt soovitada

Mina läbisin individuaalse esinemiskoolituse. Koolitaja oli Mats! Kui ütleks, et jäin koolitusega rahule, siis ma polekski nagu midagi öelnud! Koolitus oli tõesti väga efektiivne, väga kasulik ja informatiivne. Loomulikult ka koolitaja tase antud valdkonnas on väga kõrge! Väga meeldis, et koolitus oli individuaalne ehk siis koolitaja tegeles koguaeg ainult minuga. Pean tunnistama, et alustada ei olnud lihtne. Aga iga järgmine koolitus andis mulle rohkem ja rohkem enesekindlust. Olen väga õnnelik, et mul tekkis selline fantastiline võimalus see koolitus läbida! Väga meeldis see, et koolitajal ei olnud mingit PowerPoint presentatsioone vms – kõik vajalik info tuli peast vastavalt vajadusele! Kuna Mats on ise professionaalne koolitaja, siis loomulikult ta sai jagada oma töökogemust ehk siis tema pole puhas teoreetik, vaid pigem praktik hea töökogemusega. Meeldis, et Mats rääkis alati ausalt ja otse. Oskas nii kiita kui ka ausalt öelda, mis kehvasti läheb. Loodan, et saan rakendada saadud teadmisi edaspidi nii tööl kui ka elus. Varem pole ma isegi mõelnud, et hea ja efektne esinemine on ka omakorda teadus, mis mitte mingil juhul pole lihtne, nagu mulle alguses tundus!

Loomulikult oli kõige olulisem osa just koolitamise osa: kehakeel, hääl, sõnum, ettevalmistus. Jäi meelde süsteem, kuidas reageerida agressorite vastu. Jäi meelde, mismoodi vaja koolitust alustada (3-3-3 reegel). Samuti oli kasulik teada, kuidas presentatsioone õigesti vormistada, kuidas ruumi koolituseks ette valmistada, kuidas riietuda jne. Kindlasti jäi meelde ka näide turvarihmadest (kusjuures, nüüd panen alati turvarihma kinni, ausalt!) :-)

Suurpärane koolitus, mida võib julgelt soovitada kõigile inimestele, kes on vähemalt kuidagimoodi seotud avalike esinemistega! Väga tänan Teid sellise suurepärase koolituse eest!

Kim Vasserman
Koolitus oli sisutihe, kaasakiskuv ja väga kasulik

Osalesime koolitusel „Meeskonnarollide tasakaal meeskonnas. Läbirääkimised ja veenvus müügis.“ Koolitus oli sisutihe, aktiivne, kaasakiskuv, lõbus ja väga kasulik. Pidime aktiivselt kaasa mõtlema ning lahendama reaalseid juhtumeid, mille lahendusi saame nüüd praktikas kasutada. Koolitus tõstis nii sisemist motivatsiooni, enesekindlust kui ka müügioskust. Paljude müügikonsultantide tulemused paranesid peale koolitust :)

Belbini meeskonnarollide teema oli samuti väga huvitav, annab meeskonna tunnetusele ja juhtimisele kaasa palju teadmisi, mida eduka meeskonna loomisel ja juhtimisel ära kasutada. Lisaks kasulikkusele tekitas see teema ka positiivset diskussiooni. Kõigil oli huvitav teada saada enda iseloomustust ning võrrelda seda siis teistega. Üritame seda teadmist tulevikus jätkuvalt ära kasutada ja ellu rakendada.

Koolitaja paneb seltskonna mõtlema ja arutama

Soovitan, sest üks põhjus on see, et tunnen koolitajat rohkem, kui ainult koolitajat (kokkupuuted lapsevanemana, hoolekogu liikmena). Koolituse teema on vajalik, sest töö koolis on meeskonnatöö. Koolitaja tuntus (nt. ütlesin tuttavale koolitaja nime ja tema lisas s.o. Belbini meeskonnarollid). Koolitaja paneb seltskonna mõtlema, arutama, mitte ainult kuulama koolitaja juttu.

Kõik osalejad on sunnitud oma peakest veidi pingutama

Koolitus on soovitamist väärt seetõttu, et usutavasti kõik osalejad on sunnitud oma peakest veidi pingutama ja (kaasa)mõtlema ning seetõttu on niisugune “kõik tegevuses” koolitus oluliselt tõhusam kui mugav “vaatame slaide” üritus. Arvan, et lisaväärtust koolitusele annab ka asukoht – sügaval metsa sees ja piisavalt kaugel, et ööseks koju minna ehk et koolitus kestab justkui mitte 2 x 8 tundi, vaid pisut üle ööpäeva.

Anni Merivee
See oli täiesti teistmoodi koolitus, püüti jõuda tegeliku sisuni

See oli täiesti teistmoodi koolitus. Kui tavaliselt keskendutakse mingi info edasi andmisele, siis siin püüti jõuda selle info tegeliku sisuni ja arusaamiseni. Mulle vähemalt tundus, et see paneb inimesi mõtlema ja juurdlema ning sellisel juhul jäävad need asjad ka oluliselt suuremal määral meelde :)

Koolitus ei baseeru vaid üldiste teadmiste ja teooriate käsitlemisele, vaid rohkem pannakse rõhku kogu teema ja ka inimeste arusaamade sisulisele poolele, vaatamata sellele, et see on keeruline ja tihti ka ebamugav.

Inga Möllits
Osalemine sinu koolituses nõuab 100% tähelepanu

Ma olen koolitusega väga rahul! Sa tõepoolest ehitad oma koolituse üles väga ebatavaliselt ning osalemine su koolituses nõuab 100% tähelepanu. Esimest korda elus nägin, kuidas koolitajal õnnestub hoida mu meeskonda enda kätes alates koolituse algusest kuni lõpuni. Sa andsid meile väga palju materjali mõtlemiseks. Mis mulle eriti meeldib, sest aktiivne mõtlemine viib muutusteni varem või hiljem. Tavaliselt koolituse tulemus on selline, et kausta lõppu saavad välja kirjutatud käitumisreeglid ja kõik rõõmsalt lubavad, et nad jälgivad need. Ka neljapäeval tekkis paberitele nö reegleid, aga vahe on selles, et inimesed mõtlesid kaasa ja analüüsisid, kui head me juba praegu oleme seoses välja toodud punktidega.

Matsi imetlusväärne oskus inimese rolli positiivselt kirjeldada

Teadmine, et käitumuslik aga ka sooline, vanuseline, rahvuseline jm mitmekesisus meeskonnas tagab teadliku juhtimise korral paremad töötulemused ja suurema edu, on olnud minu jaoks teada tõde. Juhtidel oleks rumal seda teadmist ignoreerida! Kuidas konkreetselt käitumusliku mitmekesisusega meeskonda luua või olemasolevat meeskonda paremini mõista ja õigesti juhtida, selle suurepärase teadmise annab KoostööKunstiKool ja Belbin meeskonnarollide näol. Imetlusväärne on Mats Soomre oskus kõikide inimeste käitumuslikke eelistusi ja rolle meeskonnas positiivses võtmes kirjeldada. Ka ma ise tundsin selle tulemusena end oma rollikirjeldusega rahul olevana ja oma nõrkustega ka paremini leppivat.

 

Liina Kanter
Matsi koolitused on mõtlemapanevad, ta ei pea loengut

Koostöö Mats Soomrega on olnud pikaajaline. Ma arvan, et see ongi hea viis saada parim osa tema koolitustest ja treeningutest. Me kõik vajame aeg-ajalt värskendust meeskonna ja juhtimisalal. Aeg-ajalt kõnetavad teemad erinevalt. Hea on kaasata ka kolleegid koolitustele. Praktiline kasu Matsi koolitustest on kindlasti juhtidele ja meeskonnas töötavatele inimestele. Meil on paljudel Belbini meeskonnarollid teada, läbi selle saame paremini arvestada teineteise tugevuste ja nõrkustega. Matsi koolitused on mõtlemapanevad. Ta ei pea loengut vaid üheskoos leitakse vastused meeskonnatöö paremaks muutmisele.

Peale Matsi koolitusi ei teki ideed, et kus ma nüüd oma meeskonnas alles teen ja muudan … vaid, et kuidas koos saame parema tulemuse. Samas toob Mats välja juhtidele vajalikke meetodeid, kuidas olla ise parem ja saavutada paremat tulemust. Matsi koolitused ei ole kuulamise koolitused, vaid kaasamõtlemiseks.

Kadri Tiido
Mats on kütkestav, kaasahaarav ja innustav

Minu kogemused ja kokkupuuted Mats Soomrega on olnud esimesest kohtumisest peale inspireerivad. Mats on kütkestav ning kaasahaarav, innustav ning tähelepanuväärne. Pelgasin esimest Belbini-koolitust, mida Mats minu meeskonda tegema tuli. Minu meeskondades on alati olnud skeptikuid ja ma olin pisut pingul, et kuidas Mats hakkama saab. Sai suurepäraselt! Inimesed tulid kaasa, kuulasid, vaidlesid, arutlesid, mõtlesid ning kokkuvõttes saan mina juhina olla Matsile väga tänulik, et ta on aidanud meeskondi kordades paremini ja efektiivsemalt, teineteist mõistvamalt ja üksteisega arvestavamalt tööle panna.

Kätlin Alvela
Ka kõige suuremad egod viiakse samale tasemele teistega

Mõned asjad või põhipunktid, mida antud koolitus (2 erinevas organisatsioonis) on andnud:
• Meeskonnatöö parenemine – inimesed arvestavad paremini üksteisega ja üksteise omadustega
• Inimlikkuse faktor – ka kõige suuremad egod viiakse samale tasemele teistega, inimesed saavad aru, et üksi ei jõua nad kuhugi
• Parem töökollektiiv – mõistetakse paremini ettevõtte eesmärke isegi, kui esialgne juhi väljendus võib olla kohmakas või liialt agressiivne
• Projektide läbiviimise tõhusus – õige meeskond annab parema ja kiirema tulemuse

Üleüldiselt on raske seda väljendada, kuid see mõjutab kogu töökeskkonda. Ka kõige alalhoitum person, kes ehk mõtles loobumisele saab järsku aru, et tema roll on hoopis teistsugune ja talle meeldib see, seega mingil määral võib pareneda ka kaadrivoolavus.
Eelkõige mõjutab see kindlasti juhtide arusaama oma inimestest ja selleläbi pareneb palju asju.
Tänapäeva ettevõtlus maastikul on oluline osa autonoomial ning usaldusel oma kolleegide vastu. Arvan, et see koolitus on just üks alustalasi, mis suudab neid kahte asja hästi mõjutada.

Back To Top
Search