Meeskonnarollide analüüs on isiksuse testi parem alternatiiv
Isiksuse test või käitumiseelistuste analüüs?
Meeskonnarollide tutvustus ja kirjeldus
Meeskonnarollide aruannete tellimine
Meeskonnarollide aruanded
Meeskonnarollid konkreetselt ja lühidalt
Meeskonnarollide mudeli taustinfo
Korduma Kippuvad Küsimused
Belbini meeskonnarollide autoriõigused
Kliendid kirjutavad ja soovitavad
Olen osalenud väga paljudel koolitustel ja teinud läbi ka hulga nn erinevaid isiksuse hindamise mudeleid, nagu: MBTI, JTI, Disc, 360 kraadi , Belbin – kõik on ka omamoodi väga head.
Mina olen ise aga väga praktiline, ratsionaalne inimene ja teooria on tore asi teada, kuid sellest võiks elus ka kasu olla. Kõikide nende mudelite puhul on suur mure see, et see ei tekita lihtsasti mõistetavat visuaali inimesest, mis aitab sul teda mõista. Visuaalid aga töötavad väga hästi ja selles osas pean mina Belbinit väga praktiliseks meeskonnatöö korraldamise ja hindamise vahendiks, sellest saavad kõik aru. Seda on võimalik kasutada kõikidel juhtimistasanditel. Seda tuleb võtta kui teenäitajat ja abimeest, mitte kui pühakirja ja absoluutset tõde.
Väga raske on leida koolitajat, kes räägib asjast ja reaalsetest probleemidest, aga Mats teeb seda väga hästi ja otsekoheselt – ilma keerutamata ja ilustamata, kitsaskohad on vaja luubi alla võtta ja välja juurida. Ilusa diplomaatilise jutuga tõehetk sind tavaliselt ei puuduta, kuid Mats rammib valupunkte ilma silma pilgutamata ja see on ülimalt vajalik. Lõpuks on probleemid tegelikult lihtsad, kuid neid mitte teadvustades ja nendest mitte rääkides teeme asjad keeruliseks. Ümbernurga juttu tõlgendame kõik erinevalt, kuid Mats suudab viia seltskonna ühise tõe tunnetuseni ja edasi on juba usalduse küsimus, kuidas me tegelikult käitume.
Mina olen täheldanud ilmselget muutust peale Belbini teema sissetoomist, et inimesed mõistavad üksteise käitumist, suudavad sellega arvestada ja muutuda tõhusamaks. See on igale meeskonnajuhile väga hea meetod ja abimees, ilma raketiteadusesse minemata :)

Aastate jooksul olen osalenud paljudel erinevatel meeskonnatreeningutel. Pean neid väga olulisteks iga aastasteks “must have” instrumentideks, et aidata luua ja kinnistada organisatsioonis ühtset meelt ja keelt ning ühes suunas liikumist. Matsi Belbini meeskonnakoolitus eristub ja toob kiiret kasu läbi taipamise, kes on need inimesed, kellega igapäevaselt koos töötad. Kui Sa varem arvasid, et tunned oma kolleege, siis pärast koolitust, sa tead, et tunned neid. Saad paremini aru, mis neid käivitab ja miks mõned asjad tulevad ühel inimesel paremini välja kui teised (toim. vaata, kuidas parimal moel toime tulla Teostajaga). Ühesõnaga saad endale instrumendi, mille abiga luua ja hoida võidukat meeskonda.

Ilmselt oleme kõik aeg-ajalt üllatunud, miks teatud olukordades on mõni inimene skeptiline ja vaidleb, samal ajal kui teised tahavad kiiresti tegutsema hakata. Või miks me eeldame, et kui keegi vaikib, siis ta ignoreerib. Belbini meeskonnarollide mudel võimaldab nii enda kui teiste käitumist paremini mõista ja lahti mõtestada. See annab reaalsed selgitused, miks näiliselt nii sarnased inimesed mõnes olukorras täiesti erinevalt käituvad. Belbini metoodika ja meeskonnatöö koolitus annab selgema arusaamise, millises meeskonnarollis on töötaja tugev ja millises nõrgem, ning seeläbi on võimalik komplekteerida projektimeeskondi, mis teevad paremini koostööd ja mille tulemuslikkus on suurem.

Lugesin just Mats Soomre koostatud kokkuvõtet ja tõlgendust (toim. Matsi interpretatsiooni) meeskonnarollide aruandele. Harva, kui õnnestub enda kohta niivõrd selget ja konkreetset peegeldust kohata. Matsi läbiviidud koolitus oli mulle, kui rohkem sissepoole elavale inimesele väga motiveeriv. Vaikimist ei ole vaja pidada ignoreerimiseks, vaidlemist vastutöötamiseks.
