skip to Main Content

Olen osalenud väga paljudel koolitustel ja teinud läbi ka hulga nn erinevaid isiksuse hindamise mudeleid, nagu: MBTI, JTI, Disc, 360 kraadi , Belbin – kõik on ka omamoodi väga head.

Mina olen ise aga väga praktiline, ratsionaalne inimene ja teooria on tore asi teada, kuid sellest võiks elus ka kasu olla. Kõikide nende mudelite puhul on suur mure see, et see ei tekita lihtsasti mõistetavat visuaali inimesest, mis aitab sul teda mõista. Visuaalid aga töötavad väga hästi ja selles osas pean mina Belbinit väga praktiliseks meeskonnatöö korraldamise ja hindamise vahendiks, sellest saavad kõik aru. Seda on võimalik kasutada kõikidel juhtimistasanditel. Seda tuleb võtta kui teenäitajat ja abimeest, mitte kui pühakirja ja absoluutset tõde.

Väga raske on leida koolitajat, kes räägib asjast ja reaalsetest probleemidest, aga Mats teeb seda väga hästi ja otsekoheselt – ilma keerutamata ja ilustamata, kitsaskohad on vaja luubi alla võtta ja välja juurida. Ilusa diplomaatilise jutuga tõehetk sind tavaliselt ei puuduta, kuid Mats rammib valupunkte ilma silma pilgutamata ja see on ülimalt vajalik. Lõpuks on probleemid tegelikult lihtsad, kuid neid mitte teadvustades ja nendest mitte rääkides teeme asjad keeruliseks. Ümbernurga juttu tõlgendame kõik erinevalt, kuid Mats suudab viia seltskonna ühise tõe tunnetuseni ja edasi on juba usalduse küsimus, kuidas me tegelikult käitume.

Mina olen täheldanud ilmselget muutust peale Belbini teema sissetoomist, et inimesed mõistavad üksteise käitumist, suudavad sellega arvestada ja muutuda tõhusamaks. See on igale meeskonnajuhile väga hea meetod ja abimees, ilma raketiteadusesse minemata :)

Juht, kes igapäevaselt meeskonda ja inimesi juhib ning nende tööd korraldab, määrab kogu ettevõtte käekäigu. Hea juht kaasab ja innustab oma meeskonda ning oskab leida igale inimesele isikupärase lähenemise. Urve Palo on juht, kes oskab igas meeskonnaliikmes esile tuua tema kõige parema poole ja tema tugevused ning annab inimestele vabaduse oma tugevusi edukalt rakendada. Belbini meeskonnarollide aruanded on siinjuures heaks tööriistaks, et panna meeskond orkestrina kõlama nii, et igal instrumendil on oma partii ja kõik saavad võimaluse soleerida. Urvel on suurepärane oskus panna inimesed liikuma ühise eesmärgi poole, luues selleks sobiva keskkonna ja võimalused. Ta oskab suurepäraselt võimendad iga meeskonnaliikme talenti.

Aastate jooksul olen osalenud paljudel erinevatel meeskonnatreeningutel. Pean neid väga olulisteks iga aastasteks “must have” instrumentideks, et aidata luua ja kinnistada organisatsioonis ühtset meelt ja keelt ning ühes suunas liikumist. Matsi Belbini meeskonnakoolitus eristub ja toob kiiret kasu läbi taipamise, kes on need inimesed, kellega igapäevaselt koos töötad. Kui Sa varem arvasid, et tunned oma kolleege, siis pärast koolitust, sa tead, et tunned neid. Saad paremini aru, mis neid käivitab ja miks mõned asjad tulevad ühel inimesel paremini välja kui teised (toim. vaata, kuidas parimal moel toime tulla Teostajaga). Ühesõnaga saad endale instrumendi, mille abiga luua ja hoida võidukat meeskonda.

Ilmselt oleme kõik aeg-ajalt üllatunud, miks teatud olukordades on mõni inimene skeptiline ja vaidleb, samal ajal kui teised tahavad kiiresti tegutsema hakata. Või miks me eeldame, et kui keegi vaikib, siis ta ignoreerib. Belbini meeskonnarollide mudel võimaldab nii enda kui teiste käitumist paremini mõista ja lahti mõtestada. See annab reaalsed selgitused, miks näiliselt nii sarnased inimesed mõnes olukorras täiesti erinevalt käituvad. Belbini metoodika ja meeskonnatöö koolitus annab selgema arusaamise, millises meeskonnarollis on töötaja tugev ja millises nõrgem, ning seeläbi on võimalik komplekteerida projektimeeskondi, mis teevad paremini koostööd ja mille tulemuslikkus on suurem.

Lugesin just Mats Soomre koostatud kokkuvõtet ja tõlgendust (toim. Matsi interpretatsiooni) meeskonnarollide aruandele. Harva, kui õnnestub enda kohta niivõrd selget ja konkreetset peegeldust kohata. Matsi läbiviidud koolitus oli mulle, kui rohkem sissepoole elavale inimesele väga motiveeriv. Vaikimist ei ole vaja pidada ignoreerimiseks, vaidlemist vastutöötamiseks.

Meeskonnatöö koolitused aitavad luua toimivaid ja tulemuslikke meeskondi. Tehes koostööd Matsi ja Belbini Koostöökunstikooliga ning kasutades Belbini meeskonnarollide aruandeid, näen selgelt millist reaalset muutust me meeskondade toimimisse toome. Meeskondade jaoks loodav lisaväärtus realiseerub nii meeskonnaliikmete vahelises koostöös ja tulemuslikkuse kasvus. 

Eks alati on just enda kohta ülimalt põnev midagi uut ja huvitavat teada saada ning seda sellelt koolituselt sai lausa koos graafikute ja kirjeldustega (vaata meeskonnarollide näidisaruannet). Samuti oli väga äge näha pärast meeskonnatöö koolitust kogu meeskonna kokkuvõtet ning võrrelda neid tulemusi omavahel. Need olid ikka täitsa erinevad ja tekitasid omavahel põnevaid arutelusid. Meie meeskonnatöö koolitus koos Media House meeskonnaga oli väga tempokas ja igav ei olnud seal küll kellelgi ning Mats meeldis selles rollis väga mulle ja ma arvan meile kõigile😊

Olin Belbini ja Matsi kohta (teadsin Matsi küll varasemalt hoopis tema hobialalt) juba ammu kuulnud ja ootasin seda päeva huviga. Koolitus oli igati asjalik ja kaasahaarav (kõik mõtlesid ja töötasid väga aktiivselt kaasa), samas sai ka täiega nalja ning vajalikke mõtteid ja soovitusi. Ma arvan meile kõigile jäid meelde ja pähe kummitama ütlused: “Räägi lähemalt!” ja  “Palun täpsusta!” Uskumatu, et need küsimused lähevad nii kergesti meelest, aga on tegelikult nii olulised. Ma arvaks isegi, et ühepäevane koolitus oli äkki isegi liiga vähe😊, osaleksin iga kell uuesti ja soovitan kindlasti kõigile meeskondadele 100%!

Belbini meeskonnarollide mudel on üks universaalsemaid, millega olen personalivaldkonnas ja töös laiemalt kokku puutunud. See on oluliseks tööriistaks nii meeskondade jõustamisel, juhile paremate juhtimisotsuste tegemiseks, õigete talentide meeskonda värbamisel ja eelkõige igale indiviidile, kes soovib nii enda kui teiste käitumist paremini lahti mõtestada.

Puutudes tööalaselt kokku erinevate käitumuslike mudelitega julgen Belbinit soovitada kõigile meeskondadele, kes soovivad väga praktilist ja lihtsasti mõistetavat (ning samas väga mõjusat!) mudelit oma igapäevatöös rakendada.

Esmapilgul tead Sa teemat juba niikuinii! Belbini metoodika annab aga personaalse lähenemise – võtme, millega näed lähemale, paremini isikute käitumise tagamaid ning võimalusi, kuidas pöörata see kõik endale kasulikuks. Algselt eeldasin, et tegemist on kuiva õppeainega, kuid peale mõnda tundi jääb alati meelde Reegel #1: “Ole positiivne, ära eelda vaid küsi ning lõpeta hädaldamine ja vingumine!”

Julgen Belbin Eesti koolitusi soovitada kõigile. Koostöö Matsiga on olnud meeletult arendav ja praktiline. Õppisin palju uut nii enda kui ka meeskonna eduka toimimise ning juhtimise kohta. Mats oskab tekitada ebamugavaid olukordi, et sind mugavustsoonist välja meelitada ning sellistes olukordades saab alguse sinu hüppeline areng ja uute teadmiste omandamine.

Julgen Matsi koolitajana soovitada kõikidele, kes soovivad koolitustel ärkvel püsida. Matsi stiil ei ole kaugeltki mugavust loov. Heas mõttes provotseerimine käib asja juurde. Belbini kogemuse saab meie ameti näitel vast kõige paremini kokku võtta ühe kolleegi sõnadega: “Ma olen muidu suht skeptiline, kuivõrd on sellist nüansirikast asja nagu inimese iseloom võimalik mingite testidega lahterdada, kuid seekord oli tulemus üpris veenev. Selline paistis üldine arvamus olevat.”

Eriti täna, mil kontoris kokkusaamised on väga harvad, annab Belbinist lähtuv üksteise parem mõistmine märkimisväärse võimaluse arusaamatuste vähendamiseks. Ja see on väga suur asi!

Kui arvata, et on olemas koolitaja, kes sobib absoluutselt kõigile, on see kas väga naiivne või koolitaja sedavõrd geneeriline, et ei paista silma mitte millegagi. Mats päris kindlasti ei ole üks nendest, kes välja ei paista ning kaugeltki ei sobi tema stiil kõigile. Seevastu neile kellele sobib, kasutavad koolitusel toodud näiteid veel mitme aasta pärast.

Kui soovid loenguvormis koolitust, mida segamatult nurgas vaadelda, siis mõistlik on võtta mõni teine koolitaja, kui Mats, sest tema koolitusel pead Osalema. Küll ta selle eest juba hoolt kannab.

Käisime oma tiimiga koolitusel. Kokkulepe oli, et umbes pooled meist filmivad ja ülejäänud koolituvad päriselt. Ühe kaameraoperaatori tõmbas Mats kohe alguses aruteludes osalema, kuid tema puhul oli see ootuspärane: ta ongi meil selline aktiivne suhtleja ja kaasamõtleja. Teisega, kes naljalt igasuguste mängudega kaasa ei lähe, juhtus aga midagi ootamatut. Pausi ajal leidis Mats temaga mängleva kergusega ühise keele ja kogu ülejäänud päeva olid kõik diskussioonid ühe vaatenurga võrra rikkamad.

Hiljem hakkasin mõtlema, mis juhtus. Kogu tiim oli täitnud Belbini meeskonnarollide ankeedid nii enda kui ka teiste tiimiliikmete kohta. No ja loomulikult olid Matsil niimoodi olemas meie kõigi “kasutusjuhendid”, mida ta kogenud koolitajana ka õiges suunas rakendada oskas. Tundub, et midagi selles Belbinis ikka on. 🙂

Sain oma esimese kokkupuute juba enne koolitust, kui Mats kirjeldas mind küsitluse tulemuste põhjal. Heas mõttes väga hirmutav, kui täpselt ta mind teadis, kuigi me ei tunne üksteist. Kõige lahedam on tegelikult see, et päriselt saad aru, mida see tähendab meeskonna mõttes ja kuidas mina sinna sobitun. Ise võid endast ükskõik mida arvata, aga see pole pooltki nii kasulik kui kellegi teise erapooletu analüüs.

Vot on meeskonnatöö koolitus, mis koolitab! Edasi tuleb vaid olla piisavalt tark, et praktikat jätkata ja päriselulistes hetkedes uusi teadmisi rakendada! Miks ja kas peab proovima? Mina ütlen, et võiks ja lausa peaks. Belbini meetod on minu arust igale meeskonnale natukene sarnane “hoop” nagu toitumis/treeningkava indiviidile – tead, et peaks ja võiks aga ometigi on palju mugavam vanu harjumusi jätkata. Võitjad on need, kes mugavustsoonist siiski välja astuvad ja eriti just keerulistes olukordades uusi teadmisi rakendavad. Peale teineteise eripäradega arvestamist tekib tiimil uus hingamine! Üks on kindel- absoluutselt igaühel on sellelt koolituselt midagi kaasa võtta.

Mida avatuma meelega ning aktiivsemalt osaleda seda tugevam mõju on reaalsele elule. Elus on ikka nii, et lõpuks oled sa ise iseenda elu pidur mitte keegi teine. 🙂 Mina arvasin end üpris hea inimeste tundja olevat ja mu peas on ajajooksul tekkinud oma süsteem, et kes miks ja kuidas toimib, kuid olles nüüd teadlik Belbinist ja rollidest tunnen, et olen parem juht ning tiimikaaslane, sest oskan näha ja mõista paremini, kes milles tugev ja kuidas toetada õigel hetkel nõrkuseid tiimis. Kui iga suur juht läbiks koolitust nii mitu korda kuni ta mõistab, kuidas tuleb aktsepteerida iseend ja teisi ning samas leida ja juhtida inimesi läbi nende tugevuste – vot siis oleks töömaailm üks võrratu paik!

Aitäh koolituse eest!Belbin Eesti

Mul on ääretult hea meel, et meie teed Helena-ga ristusid. Ta on inspireeriv professionaal ning suurepärane vestluskaaslane, kelle poole olen saanud mitmel korral pöörduda, et tööalaseid mõttepuntraid lahti harutada.

Helena oskab väga meisterlikult vestlust suunata, peegeldada ja mõtteid ümber sõnastada, et avaneksid erinevad vaatenurgad ning fookus langeks olulisele. Olen väga tänulik Helena positiivsuse ja kindlustunde eest, mida on olnud vaja, et liikuda edasi selgema ja kindlama visiooniga.

Ma soovitan Belbini meeskonda igati ning olen väga tänulik Reelikale, kes aitas minu meeskonda mõtestada Belbini meeskonnarollide abil ning haris meid psühhosotsiaalsete ohutegurite teemal. Temast on mulle endiselt väga suur abi personali teemadel ja julgustan teisigi ettevõtjaid inimeste juhtimisel ettevõtteväliseid spetsialiste kaasama. 🙂

Olen nüüdseks juba kolmel korral Belbini koolitusel käinud ning soovitan tugevalt. Mats Soomre oskab meeskonnatööst rääkida nii baastasemel kui väga edasijõudnul tasemel. Sain praktilisi nõuandeid ja teoreetilist alust oma meeskonna juhtimiseks.

Karismaatiline esitlus koos provokatiivsete ja kaasa mõtlema paneva selgitustega pani terve õppegrupi tundma ennast kaasatuna ja mitmete kogemuste võrra rikkamana. Mulle meeldib, et koolitused on sügavalt läbi mõeldud ja põhinevad aastatepikkustel kogemustel.

Aitäh võrratu mõtteaine eest!

Mulle Matsi ja Belbini mõtted meeldivad … ära eelda … ole positiivne … küsi küsimusi/õigeid … aktiivne suhtlus muidugi vajab teist osapoolt. Alati on hea Matsilt saadud mõtteid-soovitusi, reaalses elus rakendada st 21x harjutada ning siis kinnistub see tegevus Sinu igapäeva osaks. Endast teadlik olemine, enda tugevustest teadlik olemine ning nende rakendamine … on edu võti tänapäeva VUKA maailmas. Käitumuslikud muudatused kindlasti tekitavad ümbritsevates alguses võõristust…aga päeva lõpuks on selgus mõlemal osapoolel olemas ning koostoimimine ladusam võrreldes eelneva perioodiga.

Soovitan Belbin ja Mats Soomre integreerida oma ettevõtmisesse strateegiliselt, mille tulemusel organisatsioon kasvab-saab hakkama muudatustega-areneb jõudsalt.

Kunstikool sobib ideaalselt antud kooli nimetuseks. Oskus mõjutada ja veenda inimesi on tõeline kunst. Kõige enam pani mind mõtlema see asjaolu, et kõik mu nõrkused on minu ainulaadsed iseloomujooned. Neid tuleb lihtsalt aktsepteerida ja armastada ning osata ümber kujundada enda tugevusteks. Mats’i stiil on julge ja pealetükkiv, aga just see annabki koolitusele särtsu ja emotsiooni. Aitäh Sulle, Mats erakordse elamuse eest!

Minu meeskond osales Matsi veetud meeskonnakoolitusel. Loomulikult toimus see läbi Belbini meeskonnarollide. Ega ma ise muidugi erapooletu ei ole (nimelt oli see juba kolmas Matsi koolitus mul 🧐). Aga mis meeldiv üllatus, Belbin kirjeldas meie inimesi ikka nii pagana täpselt. Olin meeskonda komplekteerides alateadlikult teinud õigeid otsuseid – meie meeskond on tasakaalus ja täiendab üksteist. Usun, et nii mõnigi meeskonnaliige näeb ennast peale koolitust hoopis teise pilguga ja sai indu juurde. Seniks aga katsume meeles pidada “Reegel 1” ja kokkuleppeid! Mina soovitan julgelt kõigile Matsi koolitusi!!!

Võtsin osa Matsi poolt korraldatud esinemiskoolitustest. Võib vabalt öelda, et varasemate teiste taoliste koolitustega on ikka vahe sees.

Infot igasugustest esinemisnippidest on terve internet täis. Ole hea ja ainult loe. Samas Mats suudab läbi oma koolituste selle info sulle ka päriselt kohale tuua nii, et sellest ka midagi lõpuks tolku on. Erinevad viisid selleks võivad alguses tunduda ebaharilikud või arusaamatud ning tekitavad lausa segadust, aga miski hetk tekib valgustatus, et läbi taoliste emotsioonide õpid tegelikult päris palju. 10/10 osaleks uuesti 🙂

Äärmiselt vajalik peegeldus igale meeskonnaliikmele, et forsseerida tiimi koostöö kõige vingemale tasemele. Huvilistele: absoluutse maksimumi välja pigistamiseks valige sobiv kandidaat, kes Belbini õpetusi ka peale koolitust kuude ja aastate vältel suure hoolega meeskonnas tähtsal kohal hoiaks🙂

Loe Markus Kaljuste postitust Belbini mudel muudab elu lihtsamaks

“Kuidas kaasata inimesi ja luua meeskondi nii, et kõigi silm püsib säramas, ind ei rauge, vajalik saab hästi tehtud ja areng on tagatud?”, on minu küsimus organisatsioonis, kus valdav osa tööst tehakse ära vabatahtlike abil. Antud küsimusele täiendavaid vastuseid otsides, haaran uuesti riiulist Belbini teejuhi järgi (Äripäev, Belbini teejuht – kuidas tööl edu saavutada).

Lähtun mõttest, mille toob välja ka Belbin: “Igaühele on olemas just temale sobiv töökoht” – ka (ja just!) vabatahtlikus tegevuses (viimane on mu isiklik veendumus). Belbin suunab inimesele omaste käitumisviiside – meeskonnarollide kaardistamise ning profiilide (meeskonnarollide aruanded) juhtimise juurde. Siit leiab mitmeidki häid nõuandeid erinevateks puhkudeks.

Back To Top
Search