Projekti edenedes vajame erinevaid inimesi
Projektide edenedes tekib vajadus erinevate inimeste järele. Neist igaühel on omad tugevused ehk Belbini keeles tugevad meeskonnarollid.
Hea meeskonnajuht kohtleb meeskonnaliikmeid kui näitlejaid laval, kus igal osatäitjal on oma kindel sisenemishetk ja väljumise moment. Mitte kõik ei pea olema laval samal ajal. Esimene vaatus nõuab ühtesid näitlejad, teine vaatus aga teisi. Ja kolmandas vaatuses võib näitlejate koosseis uuesti muutuda või naasevad juba laval olnud taas. Seda protsessi läbib teatud järjepidevus, kus stseeni muutudes osad lahkuvad, aga teised jäävad.
Pikaajalistes projektides on osatäitjate vahetamine vajalik, sest need, kes on väärtuslikud toetajad ühel hetkel, võivad hiljem osutuda takistuseks arengule. Nad hoiavad kohta liiga kaua kinni ja mängivad valet rolli.
Kõik meeskonnarollid (Belbinil on neid üheksa) on olulised, andes oma väärtusliku panuse projekti kulgemisel algusest lõpuni. Kujundajad ja Koordineerijad on väga tulemusele keskendunud ja teadlikud, milliste eesmärkide poole on vaja pürgida. Kujundaja puhul on eesmärgi poole püüdlemisega seotud tugev saavutusvajadus. Vajaduste rahuldamine pole aga kerge ilma heade ideedeta, kuidas edasi minna.
Innovaatoritele ja Võimaluste otsijatele meeldib uurida ideid, aga erinevatel viisidel. Hindajad on ideaalsed otsustajad ja planeerijad, eriti kui tegu on pikaajaliste plaanidega. Ja siinkohal on Asjatundja eksperditeadmised asendamatud, kui on vaja saavutada parim tulemus. Plaanid jäävad aga kõigest paberitükikesteks, kuniks teised on valmis neid plaane ellu viima hakkama.
Võimaluste otsijatel on võime olla nakatavalt entusiastlik. Koos nende sotsiaalse loomuga teeb see nad tõhusaks ideede ja plaanide müümisel. Müümine võib olla aga kahjulik aegadel, mil uus ja vana vastuollu satuvad. Pehme lähenemine ja konflikti osapoolte lepitamine võib olla parem lähenemine. Siinkohal tuleb mängu diplomaatiline Meeskonnatöötaja. Kui ideed ja otsused on saavutanud meeskonna heakskiidu, tuleb asuda otsuste elluviimist organiseerima.
Nüüd annab Teostaja hindamatu panuse, kavandades süsteeme, samme ja protseduure. Samal ajal, kui Teostaja keskendub ülesannetele, mängib Koordineerija täiendavat rolli, tehes kindlaks, et inimesed on motiveeritud ja valmis töö enda peale võtma. Need organiseerimise eriaspektid on kõige parem jätta ühele ja ainsale inimesele – Koordineerijale.
Lõpuleviimine on võib-olla kõige unarusse jäetum aspekt projektitöös, aga kui sellega ei tegeleta tõhusalt, ei saa peaaegu midagi korralikult lõpetatud. Siin mängib Viimistleja väga olulist rolli – „Kõigest need miljon detaili, mis peavad korrektselt paika saama!“ Ka Teostaja roll on siin tähtis. Kuigi head organiseerimist on vaja projekti igas faasis, märgatakse Teostaja positiivse loomuga panust just projekti küpsemisel.
Projekti edenemise ajal peab iga meeskonnaliige oma rolli mängima just õigel hetkel. Edu sõltub tihti sellest, kui osavalt erinevaid meeskonnarolle kriitilistel hetkedel sisse tuuakse või eemaldatakse.
Ei ole mõtet oodata inimestelt seda, mida nad niikuinii ei tee. Palju tõhusam on arvestada inimeste tegelike tugevustega ja neid teadlikult rakendada.
Tahad rohkem teada? Kirjuta meile
Loe edasi
Meeskonnatöö restart Toiduakadeemias
Liitsime meeskonnatöö koolituse ja Belbini meeskonnarollid Toiduakadeemia ühiskokkamisega. Tulemuseks saime midagi erakordset – kõige skeptilisemadki inimesed ütlesid veenvalt: „Väga hea! Mõtlemapanev! Meeldiv ja kasulik!“
Meeskonnarollide tutvustus ja kirjeldus
Dr. Meredith Belbin: “Meeskonnaroll on soodumus mingil kindlal kombel käituda, meeskonnatöös osaleda ja kaasliikmetega suhelda.“ Kokku on 9 meeskonnarolli, igal omad tugevused ja lubatud nõrkused.
Meeskonnatöö ja meeskonnamängija ABC
Meeskonnatöö ei hakka toimina, kui lihtsalt panna kokku vajalik arv inimesi ja loota, et nad meeskonnana töötavad. Kui hea meeskonnamängija oled sina? Kas trügid iga hinna eest pildile või üritad teiste töö eest tehtud au enesele võtta või oled just vastupidi valmis oma isiklikud huvid meeskonna hea tulemuse nimel tagaplaanile jätma ega muretse liiga palju oma staatuse pärast? Meeskonnatöö arendamine on pidev protsess, kus tuleb leida tasakaal tugevuste ja nõrkuste vahel, kompetentside ja suhtlemisoskuste vahel, äri ja meeskonna arendamise vahel.