Mentor alustavale personalijuhile?
Kui paljud kogenud personalijuhtidest saavad öelda, et neid toetas karjääri alguses kogemustega mentor? Julgen enda kogemuse põhjal pakkuda, et pigem vähesed. On täiesti tavapärane, et ettevõtte juhtidele võimaldatakse mentorlust ja coachingut, kuid mõned olulised rollid jäävad ilma mentorluseta. Vaevalt, et seda tahtlikult tehakse, pigem sellele lihtsalt ei mõelda. Aktiivsete suhtlejatena otsivad personalitöötajad vastuseid oma küsimustele erinevatest foorumitest ning suhtlevad kursusekaaslaste või kolleegidega.
Kuidas sai minust personalijuht?
See teekond on paljudele meist tuttav. Kas ka sulle? Asusin tööle juhatuse assistendina ja minu töölaual olid mõned lihtsamad personalivaldkonna ülesanded, mille maht ettevõtte kasvades järjest suurenes ning mulle anti võimalus asuda personalijuhi ametikohale. Hakkasin ise õppima ja oskusi omandama ning suhtlesin valdkonna kolleegidega. Minu otsene juht oli tol korral tegevjuht, mitte personalidirektor. Ma tegin palju vigu aga julgus ning soov areneda valdkonnas mis mulle väga sobis, andis motivatsiooni edasi liikuda.
Siit tekibki otsene vajadus mentori järgi, kes aitaks ebaõnnestumistega toime tulla ja suuremaid vigu ennetada. Mitte, et vigu saaks täielikult välistada aga suuremaid apsakaid peaks siiski oskama vältida. Kogu teekond saaks olla palju sujuvam, kui sa saad seda teha koos mentoriga. Ja olgem ausad, see on kogu organisatsioonile kasulik.
Miks me ei kasuta mentorit?
Meil on tugev töökultuur ja meil lihtsalt pole harjumust abi küsida. Paljudele on abi küsimine ebamugav, sest kuidagi ei taha end nõrgana näidata ja tunnistada, et me ei oskagi kõike, mida meilt oodatakse. Lõpuks saame ju suure pingutusega ise ka hakkama.
Ideaalis võiks mentori kasutamise algatus tulla otseselt juhilt, kes on alustuseks teinud ettepaneku võtta lisavastutuse uue valdkonna näol. Ta võiks oma meeskonna tugevusi ja nõrkusi ning oskuste taset rohkem tunda, kuid eks temalgi ole palju korraga käsil ja tihti selle mõtteni lihtsalt ei jõutagi.
Kui juhilt seda algatust ei tule, siis tasub ise juhiga rääkida. Nii hoiab kokku väärtuslikku aega, vähendab juhtimisvigu ning annab võimaluse kiirendada nii enda kui kogu organisatsiooni arengut.
Kuidas valida mentorit?
- Mõtle enda jaoks läbi, millist väärtust mentor sulle loob ja mis on eesmärk. Vaata mentori 10 rolli Mentor on inspireerija, suunaja, nõuandja ja sõber « Belbin Eesti
- Võta julgelt ühendust sinu jaoks inspireeriva või valdkonnas tunnustatud personalijuhiga ning küsi kas ta oleks nõus sinuga arutama mentoriks olemise võimalusi.
- Ei tasu mõelda, et personalijuhid on liiga hõivatud ja sa ei taha neid tülitada. Sellise suhtumisega võid end jätta ilma põnevatest võimalustest ja uutest kontaktidest. Võib ka nii minna, et valitud personalijuhil tõepoolest ei ole võimalust aga ta oskab soovitada sulle teist mentorit.
- Kui kõik klapib, leppige kokku mentorluse eesmärk ning kohtumiste sagedus ja kestus.
- Mentor jagab sinuga erialaseid kogemusi ja teadmisi ning julgustab astuma samme mida ise ei julgeks.
- Võin kinnitada, et sellest on palju abi. Tänu omal ajal tekkinud võimalusele ja julgusele küsida abi ristus minu personalijuhiks saamise teekond kogenud personalijuhiga, kellel ma olen siiani siiralt tänulik. Tänase seisuga olen olnud mitmetele alustavatele personalijuhtidele mentoriks ja soovitan julgelt seda sammu astuma, et karjäärile õige suund ja hoog anda.
Veel huvitavat ja kasulikku
Mentor on inspireerija, suunaja, nõuandja ja sõber
Mentor kasutab mentee õppimise ja arengu toetamiseks kõiki oma teadmisi, oskusi ja kogemusi, aitamaks menteel paremini analüüsida, järeldada, otsustada ja tegutseda;
mentor esitab väljakutseid ja inspireerib menteed mugavustsoonist väljuma.
Coaching ja Belbini meeskonnarollid
Coaching ja Belbin keskenduvad eesmärgile ja lahendusele, mis saavutatakse oma tugevuste ja oskuste leidmise ning teadlikuma rakendamisega. Selle tulemusena suureneb julgus katsetada teistsuguseid lahendusi või luua midagi täiesti uut.
Meeskonnatöö restart Toiduakadeemias
Liitsime meeskonnatöö koolituse ja Belbini meeskonnarollid Toiduakadeemia ühiskokkamisega. Tulemuseks saime midagi erakordset – kõige skeptilisemadki inimesed ütlesid veenvalt: „Väga hea! Mõtlemapanev! Meeldiv ja kasulik!“