Skip to content

Kindel viis inimeste initsiatiiv nulli viia – anna idee autorile kohustus sama idee ellu viia, sea talle ebareaalne tähtaeg ning hiljem süüdista teda ebaõnnestumises.
Mats Soomre ja Ain Käpp

Mats Soomre, Belbin Eesti
Mats Soomre, Belbin Eesti. Foto: K. Kuuse

Kord küsiti minult: „Moodne maailm esitab meile üha suuremaid väljakutseid nii tööl, kodus kui puhkehetkel – millised on Sinu märksõnad, et eluga toime tulla?“

Ma jäin mõttesse ja vastasin: “Üksikud hundid on väljasurev liik. Koos tegemine, ühise sünergia leidmine, tasakaalu leidmine vastandlike kriteeriumite vahel, rõõmuhetkede leidmine igast olukorrast ja selle rõõmu jagamine teistega, teiste edu üle rõõmustamine. Sõbrad ja pere – koos. Töö ja hobid – koos. Üksi ja mitmekesi – koos. Vaidlejad ja vaikijad – koos. Optimistid ja skeptikud – koos … Peamine, et töö enda alla ei mataks, et sa ei viriseks, oleksid leidlik ja järjekindel ning võtaksid aega, et leida rõõmu ja rahulolu!“

1. Õpi omasid usaldama. Eriti valdkonna asjatundjaid.

Õpi neilt õigel hetkel abi küsima. Alati on mõtet otsida endast targemaid inimesi, kellega koos teemad selgeks arutada. Kõik sõltub sellest, kui palju te üksteist usaldate. Usaldus on otsustamise, tundma õppimise ja kogemuse teema. Mida kiiremini õpid õigeid inimesi usaldama, seda kiiremini jõuad tulemuseni.

2. Kuula, aruta ja mõtle kaasa. Alles siis võta seisukoht.

Küsimine, kuulamine, mõistmine

Ära torma koheselt eitama! Kuula ja aruta.Ole skeptiline või vaidle aga ära tööta vastu! Õpi mõistma ja usaldama oma kolleege, peret, sõpru, eksperte. Kuula ja arvesta. Aga lõplik otsus langeta ise! Teised võivad vajadusel otsuse  ettepaneku isegi ette valmistada, aga lõplik otsus tee ise ja tee seda enesekindlalt. Kui ei läinud nii, nagu plaanisid, võta end kokku, alusta uuesti ja tee paremini. Mitte kunagi ära süüdista teisi, kui otsused ebaõnnestuvad!

3. Kuluta oma energia järjekindlusele, mitte jonnimisele või vastuvaidlemisele.

“Eesti jonn” pole jonnimine vaid sihikindlus, töökus ja järjekindlus. Jonnimine, kui mõttetu survestamine, pidev eitamine ja vastutöötamine on kokkuvõttes tarbetult energiakulukas ning liigset stressi tekitav ega aita midagi mõistlikku saavutada. Sihikindlus ja järjekindlus viivad lõpuks tulemuseni ja rõõmuhetkedeni.

4. Arenda oma tugevusi, mitte nõrkusi. Õpi mõistma erinevusi ja vastandeid.

Kui te arvate, et nõrkust saab muuta tugevuseks, siis ma ei tahaks teile seda öelda, aga see on samuti nõrkus. Jack Handy

Vaikimine, vaidlemine, ettepanek ja kiiksud

Ei ole mõtet sundida inimesi oma nõrkusi parandama, see ei tööta. Nõrkusi ei saa üldse kuigivõrd arendada – aga inimeste tugevusi saab arendada lõputult. Hoia endast erinevad inimesed endale lähedal. Just nemad täiendavad sind kõige rohkem ning aitavad tervikule kaasa isegi siis, kui see alguses tundub keeruline. Naudi inimeste eripärasid ja kiikse. Oma tugevuste mõistmisega saame enam vähem hakkama. Kuidas aga üles leida oma varjatud tugevused? Siinkohal tulbe appi Belbini meeskonnarollide mudel 9 mittevälistava skaalaga.

5. Ole leidlik ja sõbralik. Ja järjekindel.

Ainult järjekindlusest ei pruugi piisata. Vaja on ka leidlikkust! Aja järjekindlalt ja leidlikult oma joont, aga tee seda nii, et inimestele meeldiks sinuga taas kokku saada.

P.S. Ma isiklikult ei usu, et on olemas universaalne ja ainuõige edu valem. Küll aga saab abi soovitustest, kui neid terve mõistusega võtta ja enda jaoks sobivaks kohandada. Teisisõnu, vaata uuesti punkti nr. 2!

Soovitus aastast 2023: Õpi ebaõnnestumiste ja ebamugavustsoonidega toime tulema

Meie ümber toimuvad muutused ja meie ise peame muutuma, see on juba ammu paratamatus. Peab olema valmis selleks, areng ja muutused ei toimu konstantselt mugavat rada mööda, tuleb toime tulla nii tõusude kui langustega. Ebaõnnestumine pole häbiasi, see käib arenguga kaasas ja on väga tõhus arenguvõimalus. Parim viis sellega toime tulla – vaata esimest punkti ja loe soovitused uuesti läbi. Toimib. Korduvalt läbi tehtud.

Loe edasi

Meeskonnatöö koolitaja Mats Soomre

Meeskonnatöö ja meeskonnamängija ABC

Meeskonnatöö ei hakka toimina, kui lihtsalt panna kokku vajalik arv inimesi ja loota, et nad meeskonnana töötavad. Kui hea meeskonnamängija oled sina? Kas trügid iga hinna eest pildile või üritad teiste töö eest tehtud au enesele võtta või oled just vastupidi valmis oma isiklikud huvid meeskonna hea tulemuse nimel tagaplaanile jätma ega muretse liiga palju oma staatuse pärast? Meeskonnatöö arendamine on pidev protsess, kus tuleb leida tasakaal tugevuste ja nõrkuste vahel, kompetentside ja suhtlemisoskuste vahel, äri ja meeskonna arendamise vahel.

Taskuhäälingusaade "Edu valem"

Kirglik koolitaja, kes teab peaaegu kõiki hea meeskonnatöö saladusi

Taskuhäälingusaate “Edu Valem” 19. osas võõrustasime mitmekülgset ja huvitavat inimest Mats Soomret, keda ühes temaga tehtud intervjuus iseloomustati kui kirglikku golfimängijat, hinnatud golfifotograafi, KoostööKunstiKool Belbin Eesti asutajat, Belbini meeskonnarollide atesteeritud esindajat Eestis ning kahekümneaastase aktiivse kogemusega treenerit, kes on läbi viinud enam kui tuhat erinevat treeningut ja koolitust.

Toiduakadeemia ja meeskonnatöö koolitus

Meeskonnatöö restart Toiduakadeemias

Liitsime meeskonnatöö koolituse ja Belbini meeskonnarollid Toiduakadeemia ühiskokkamisega. Tulemuseks saime midagi erakordset – kõige skeptilisemadki inimesed ütlesid veenvalt: „Väga hea! Mõtlemapanev! Meeldiv ja kasulik!“

Mats Soomre, Belbin Eesti

KoostööKunstiKool Belbin Eesti asutaja ja juhtivtreener, Belbini meeskonnarollide atesteeritud esindaja Eestis. Ta on 23 aastase aktiivse kogemusega treener, kes on on läbi viinud kaugelt üle tuhande treeningu ja koolituse. Kliendi sõnul "Mats ei püüa meele järele olla, vaid hoopis intrigeerib. Sunnib sind kaasa mõtlema, pingutama ja arenema, mugavustsoonist välja tulema – sest vaid nii saab oskusi arendada ja hoiakuid muuta!"

Back To Top
Search