skip to Main Content
Meeskonna juhtimine
1. Juhtimine: Juhtida ei saa minevikus, juhtida tuleb olevikus I osa
2. Juhtimine: Juhtida ei saa minevikus, juhtida tuleb olevikus II osa
3. Juhtimine: Juhtida ei saa minevikus, juhtida tuleb olevikus III osa
Meeskonna Valik: Vastavus Ja Sobivus Töökoha Nõuetega

Juhtimine ilma eesmärgita, õige meeskonnata ja õigete inimesteta on nagu pimedas kinnisilmi kobamine …

Kui olete kunagi ise öelnud või kuulnud kedagi ütlevat selliseid lauseid nagu „Mulle ei meeldi tema suhtumine!” või “Ta on raske inimene!”, siis on alljärgnevad mõtted ja soovitused just teile.

Mida tähendab sisuliselt tema suhtumine või raske inimene? Milles see konkreetselt väljendub? Mida peab muutma, et suhtumine oleks õige ja raske tunduks kergena? Kui neid küsimusi lahti ei haruta, siis on ka väga raske nõua anda, mida selliste inimestega ette võtta või otsustada, millises suunas peab  juhtimine muutuma?

Ma väidan päris julgelt, et pole olemas raskeid inimesi, kuid on palju inimesi, keda me ei mõista või kellega me ei oska sobivalt käituda. Nn rasketel inimestel on meeskonnas kindel kasulik roll, kui neid sobivalt juhtida, nendega õigel moel käituda ja neilt mitte oodata seda, mida nad niikuinii ei tee!

Kuidas ühe või teise meeskonnarollide esindajaga toime tulla, saab täpsemalt lugeda aadressilt rasked inimesed.

Kuid siiski saab kõik alguse inimeste valikust …

6. soovitus: “Võta töötajate valimiseks aega, siis ei pea neid hiljem lahti laskma või viltu läinud valikuga leppima.”

„Ükskõik kui ebameeldiv mõni töö ka ei tundu, alati leidub inimene, kes teeb selle meeleldi ja hästi ära!” Dr. Meredith Belbin

Kuigi esmasel valikusõelal on olulisel kohal professionaalsed oskused ja kogemused, ei anna need kriteeriumid siiski veel kindlust, et inimene on oma uuel töökohal edukas. Palju olulisemaks osutub tema käitumise ja iseloomu sobivus töö, meeskonnaga ja juhiga.

Tagantjärele tarkus kõlab nukralt, kui öeldakse, et „valisime professionaalsete oskuste põhjal, aga lahti laseme vale suhtumise või meeskonnaga (või tööga) sobimatuse tõttu“. Valikukriteeriumite hulka peavad kuuluma ootused uue töötaja käitumiseelistuste kohta. Lisaks peame olema valmis arvestama tema lubatud nõrkustega ja mitte ootama inimeselt seda, mida ta niikuinii hästi ei tee. Mitte lihtsalt juhtimine poleoluline, vaid õigete inimeste õigel moel juhtimine on oluline!

7. soovitus: “Püüdke leida õigele augule õige punn.”

Need, kes ei saa hakkama ühe tööga, võivad hästi toime tulla mõnes teises ametis. Dr Belbin soovitab inimeste valikul kindlasti vaadata lisaks professionaalsetel nõuetele ka tema käitumuslikku sobivust töö ja meeskonnaga. Kui ikka töö eeldab kainet kaalumist, analüüsi ning ratsionaalseid suure mõjuga otsuseid (Hindaja), siis ei ole mingit mõtet võtta tööle kärsitut inimest, kes on suurepärane algataja, kuid teeb otsuseid reeglina esimese tunde ajel ja suure tuhinaga (Võimalusteotsija).

Mats Soomre

KoostööKunstiKool Belbin Eesti asutaja ja juhtivtreener ning Belbini meeskonnarollide atesteeritud esindaja Eestis. Ta on 23 aastase aktiivse kogemusega treener, kes on on läbi viinud kaugelt üle tuhande treeningu ja koolituse. Kliendi sõnul "Mats ei püüa meele järele olla, vaid hoopis intrigeerib. Sunnib sind kaasa mõtlema, pingutama ja arenema, mugavustsoonist välja tulema – sest vaid nii saab oskusi arendada ja hoiakuid muuta!"

Back To Top
Search