Skip to content
Artiklid sarjast "Meeskonna juhtimine ja motiveerimine"
1. Juhtimine: Liidrirolli täitmine peab algama kohe
2. Juhtida ei saa minevikus, juhtida tuleb olevikus I osa
3. Juhtida ei saa minevikus, juhtida tuleb olevikus II osa
4. Meeskonna juhtimine saab alguse usaldusest
5. Juhi koolitus meeskonnata on kui autojuhi koolitus autota
6. Delegeerimine saab alguse juhi isikust
7. Suhtlemisoskus muutub üha olulisemaks
8. Delegeerimine tugevuste põhiselt
9. Pühendumus suureneb 6 sammuga

Pühendumus ja tugevustele keskendumine on meeskonna edukuse seisukohalt juhtimise võtmeküsimus.

Gallup, Inc. viis regulaarselt läbi uuringut (“State of the Global Workplace: Employee Engagement Insights for Business Leaders Worldwide“), et mõõta töötajate kaasatust ja pühendumust, kui palju töötajad emotsionaalselt oma töösse investeerivad ja iga päev rõõmuga oma organisatsiooni panustamisse keskenduvad.

Tulemused on üheaegselt rõõmustavad ja murettekitavad. Kui 20% töötajatest töötavad suure pühendumusega, siis iga üheksas inimene (15%) on aktiivselt välja lülitunud, et mitte öelda aktiivsed virisejad! Need on töötajad, kes ei ole tööl mitte ainult rahulolematud, vaid tegelevad pidevalt oma rahulolematuse väljaelamisega. Iga päev õõnestavad need töötajad oma pühendunud kolleegide saavutusi, virisevad ja tekitavad hulgaliselt probleeme, mida teised peavad lahendama.

Samas võime rõõmsalt tõdeda, et Eestis on lood aastatega järjest paremaks läinud: Võrreldes 2012 ja 2016 aastaga on Eestis kasvanud kõrge pühendumusega inimeste arv ja aktiivselt välja lülitunud (virisevate) inimeste arv vähenenud.

“Inimesed ei muutu just kuigi palju. Ära raiska aega arendamaks midagi, mis meist algselt välja jäeti.
Püüa esile tuua seda, mis meile kaasa anti. Seegi on juba piisavalt keerukas.”
Marcus Buckingham ja Curt Coffman
Kõiki reegleid rikkudes: Mida maailma parimad juhid teisiti teevad?

Gallup: Meeskonnatöö ja tugevustele keskendumise kultuur

Kõikidel meist on oma tugevused käitumiseelistused, anded, teadmised ja oskused, mida saab tööl kasutada. Gallup’i uuring näitab: “Inimestel, kes keskenduvad oma loomupäraste tugevuste kasutamisele, on 6 korda suurem tõenäosus olla oma töösse pühendunud.” Paljud ettevõtted paraku ignoreerivad inimeste loomupäraseid tugevusi ja keskenduvad hoopis kompetentsidele ja nõrkuste arendamisele.

Uuringu tulemusena defineeris Gallup Inc. kuus sammu, mida organisatsioonid saavad teha, et parandada töötajate pühendumust ja kaasatust.

1. Pühendumuse suurendamiseks aidake inimestel oma tugevused üles leida

Pühendumus ja tugevuste teadvustamine
Pühendumus ja tugevuste teadvustamine

Inimesed ei pruugi ise oma tugevusi teadvustada. Kõigil meist on varjatud potentsiaal, mille avaldumiseks vajame kõrvaltvaatajate tagasisidet ja head praktilist mudelit, mis seda teha aitab. Belbini meeskonnarollide mudel sobib siia ideaalselt.

Mõtlemiseks: Kuidas oma tugevusi ära tunda?

  1. Mida sa tunned enne tegutsema hakkamist? Õhinat või vastikust?
  2. Kuidas kulgeb aeg tegutsemise ajal? Lendab või venib?
  3. Mida sa tunned pärast tegutsemist? Energiat või väsimust?

Ei ole mõtet sundida inimesi oma nõrkusi parandama, see ei tööta. Nõrkusi ei saa üldse kuigivõrd arendada – aga inimeste tugevusi saab arendada lõputult. Gallup, Inc.

2. Pühendumus suureneb, kui tööülesanded ja tugevused sobivad kokku

Gallup selgitas välja, et arenenud maailmas ei käi haridus pühendumuse ja kaasatusega sugugi alati käsikäes, mis tähendab, et omavahel kokku sobiv CV ja töökoht ei ole alati tingimata edu valem.

3. Õppige kasutama meeskonnakaaslaste tugevusi

Marcus Buckinghami ja Curt Coffmani raamatu „First Break All the Rules: What The World’s Greatest Managers Do Differently“ kohaselt ei lahku inimesed mitte töökohalt, vaid oma juhtidest. Gallup kinnitab neid seisukohti, nõustudes, et hea juhtimine on kaasatuse võti.

4. Projekti erinevatel etappidel kasutage erinevaid inimesi

Selline lähenemine projektimeeskonnale ja tööde organiseerimisele toetab otseselt inimeste pühendumist ja kaasamist, eemaldades inimesed sellest projekti etapist, mille puhul nende käitumiseelistused on kasutud ja põhjustavad teiste kaasatuse vähenemist.

Näiteks Hindaja kaasamine ideede faasis võib Innovaatoreid muserdada ja Võimaluste otsija entusiasmi vaigistada, loobudes ideedest liiga kergesti. Hindajal endal on tõenäoliselt samuti ebamugav, kui nii palju ideid kontrollimatult ringi lendab. Võimaluste otsija, kes on ekslikult sattunud täideviimise faasi võib kaotada huvi ja ega suuda adekvaatselt tegutseda, jättes Teostajast ja Viimistlejast kolleegid tükke kokku korjama.

5. Siduge tugevuste analüüs tulemus- ja arenguvestlustega

Gallupi järgi on tulemus- ja arenguvestlustel oluline mõju, et pühendumus meeskonnas suureneks: Arenguvestlus, mis keskendub töötaja tugevustele, annab 36% parema tulemuse, samas kui töötaja nõrkustele suunatud vestlus viib 27% kehvemale tulemusele. Siinkohal aitab suuresti kaasa oskus pidada tulemuslikke ja meeldivaid arenguvestluseid ning  coaching.

6. Kujundage kultuur, mis innustab tugevusi

Töötaja pikaajalise pühendumuse kindlustamiseks on tähtis ehitada üles tugevuste kultuur, mis kasutab iga meeskonnaliikme loomulikke andeid.

Belbini meeskonnarollid annavad ühise meeskonnatöö keele kirjeldamaks erinevaid töid ning leidmaks sobivaid inimesi neid töid teostama. Belbin on kindel ülemaailmne standard, mis tugineb teaduslikele uuringutele ja annab meeskonnale ühise keele, mida saab kasutada ilma hirmuta, et midagi muutub isiklikuks või solvavaks.

Mis on tulemuseks?

Töötajaskond, kes on pühendunud ja töösse paremini kaasatud, mis viib juhtimise ja meeskonnatöö uuele tasemele!

Tahad tõsta oma meeskonna pühendumust? Kirjuta meile.

    Nimi (nõutav) / Name (Required)

    E-posti aadress (nõutav) / e-post (Required)

    Küsimus, mõte, tähelepanek / Anything else we should know ...

    Loe edasi

    Meeskonnatöö koolitaja Mats Soomre

    Meeskonnatöö ja meeskonnamängija ABC

    Meeskonnatöö ei hakka toimina, kui lihtsalt panna kokku vajalik arv inimesi ja loota, et nad meeskonnana töötavad. Kui hea meeskonnamängija oled sina? Kas trügid iga hinna eest pildile või üritad teiste töö eest tehtud au enesele võtta või oled just vastupidi valmis oma isiklikud huvid meeskonna hea tulemuse nimel tagaplaanile jätma ega muretse liiga palju oma staatuse pärast? Meeskonnatöö arendamine on pidev protsess, kus tuleb leida tasakaal tugevuste ja nõrkuste vahel, kompetentside ja suhtlemisoskuste vahel, äri ja meeskonna arendamise vahel.

    Toiduakadeemia meeskonnakoolitus pimekokkamine

    UUS! Meeskonnakoolitus „Meeskonnarollid ja pimekokkamine“

    Liitsime meeskonnkoolituse ja pimekokkamise koos meeskonnarollidega. Tulemuseks saime midagi erakordset – kõige skeptilisemadki inimesed ütlesid veenvalt: „Väga hea! Mõtlemapanev! Meeldiv ja kasulik!“

    Ojako Puhke- ja koolituskeskus

    Ojakol saavad juhtimine ja meeskond uue hingamise

    Meeskonnad tulevad taas kokku. Enesekindlus ja inimliku kontakti väärtus on täna olulisem kui kunagi varem. Üksteise parem mõistmine ja meie kiiksudega arvestamine annab juhtimisele ja meeskonnatööle uue hingamise. Parimad ideed sünnivad tänu keskkonnavahetusele! Tule avasta enda ja oma meeskonna tegelik potentsiaal hinge ja vaimu kosutaval Ojakol.

    Mats Soomre, Belbin Eesti

    KoostööKunstiKool Belbin Eesti asutaja ja juhtivtreener, Belbini meeskonnarollide atesteeritud esindaja Eestis. Ta on 23 aastase aktiivse kogemusega treener, kes on on läbi viinud kaugelt üle tuhande treeningu ja koolituse. Kliendi sõnul "Mats ei püüa meele järele olla, vaid hoopis intrigeerib. Sunnib sind kaasa mõtlema, pingutama ja arenema, mugavustsoonist välja tulema – sest vaid nii saab oskusi arendada ja hoiakuid muuta!"

    Back To Top
    Search