skip to Main Content

Meilt küsitakse tihti, mitmest inimesest peaks koosnema meeskond ja mitmest inimesest grupp.

Enamikel juhtudel on inimesed üllatunud, kuuldes, et Dr Meredith Belbini arusaam ideaalse meeskonna suurusest on nende endi omast palju väiksem. Otsuste vastu võtmiseks ja tegutsemiseks eelistab Dr Belbin suurele grupile, mis võib olla otsustusvõimetu ja aldis jagunema, mitut väiksemat – neljast kuni kuuest liikmest koosnevat meeskonda.

Meeskond ja karjäärDr Belbin kirjutab Euroopa Liidust: „Kui on vaja otsuseid efektiivselt vastu võtta, on kolm selekteeritud neljaliikmelist meeskonda paremad kui üks kaheteistliikmeline grupp. Ainuke lisatingimus on, et nende meeskondade töö on ühtiv ning nad jagavad oma tulemusi kiiresti, vältimaks otsuste vastuvõtmise ebakohast hilinemist. Kuidas saab tegeleda kahekümne viie riigiga üheainsa organisatsiooni keskmes? Mitte hiiglasuurelt kokkutulekult abi otsides. Seevastu suudavad väikesed meeskonnad arutledes kiiresti tähtsate otsusteni jõuda. Et olla efektiivne, peab meeskond olema pigem väike!“

Lugege, mida Dr Belbin kujutleb kui meeskonna „kultuurilist sõnumit“ meeskonna suuruse kasvades:

  • Kolm: “Väga lihtne on hakata diskussiooni asemel hääletama – kaks poolt, üks vastu”
  • Neli „Meie meeskonnas on hea tasakaal ja me suudame hõlpsalt otsusteni jõuda.“
  • Viis „Üks liige kaldub teistest erineval arvamusel olema.“
  • Kuus „Kokkuleppe saavutamine võtab kauem aega, aga lõpuks me jõuame sinna.“
  • Seitse „Liiga palju panuseid hõljub ringi.“
  • Kaheksa „Inimesed räägivad vabalt, aga keegi ei kuula.“
  • Üheksa „Me saaksime hakkama, kui keegi võtaks kontrolliva rolli.“
  • Kümme „Meil on nüüd juht, aga tema ideed on ainukesed, millel on võimalus tunnustust leida.“

Kogu kunst ja oskus seisnebki selles, kuidas olemasolevatest inimestest moodustada tasakaalus meeskond, et nendega saavutada tulemus mõistliku aja ja närvikuluga.

Mats Soomre

Mats Soomre

KoostööKunstiKool Belbin Eesti asutaja ja juhtivtreener ning Belbini meeskonnarollide atesteeritud esindaja Eestis. Ta on 22 aastase aktiivse kogemusega treener, kes on on läbi viinud kaugelt üle tuhande treeningu ja koolituse. Tema lemmikteemad on meeskond, meeskonnatöö, müügimeeskond, meeskonna juhtimine ja meeskonnarollid.
Häirekeskuse peadirektori Kätlin Alvela sõnul „Minu kogemused ja kokkupuuted Mats Soomrega on olnud esimesest kohtumisest peale inspireerivad. Mats on kütkestav ning kaasahaarav, innustav ning tähelepanuväärne."

Back To Top