skip to Main Content

Oma igapäevaste ettevõtmistega seoses puutun ma palju kokku erinevate inimtüüpidega. Olgu tegu 20-dates oleva sotsiaalse või 60-dates oleva analüüsivaga – võimalusi ja erinevaid variante on meeletult, aga ühte tuleb alati arvestada: 20-aastasega suheldes ei kehti alati samad normid, mis 60-aastasega. Tuleb olla vaba ning samas teadlikult ettevaatlik, et suhelda edukalt.

Esimene kokkupuude seoses erinevate inimtüüpide ning meeskonnarollidega oli mul 3-4 aastat tagasi, kui sattusin kokku DiSC-mudeliga. Tänu sellele tekkis mul selgem pilt erinevatest inimtüüpidest ja nende ‘’plussidest ning miinustest’’. Kõige aluseks on neli tüüpi: Domineeriv, sotsiaalne, stabiilne ja analüüsiv. Kõiki tüüpe iseloomustavad erinevad käitumismustrid ja antud mustreid järgides saamegi aimata, et kuidas on võimalik ühe või teise inimtüübiga suheldes jõuda eduka üksteise mõistmiseni. DiSC mudelit silmas pidades liikusin edasi 3-4 aastat.

Lõpuks sattusin kooliloengus kokku Belbini mudeliga. Siinkohal tekkis mul moment, kus ma oleks justkui nelja põhilise ilmakaare vahelt üles leidnud ka kõik ülejäänud.

Inimtüübid mängivad pearolli meeskonnatöös.

Seda olen ka ise tunnetanud. Meeskonnas on tähtsad kompetentsid, aga kui omavaheline läbisaamine ei klapi, siis muutuvad ka kompetentsid justkui kasutuks – kaob motivatsioon ja tekivad konfliktid, mida saaks vältida näiteks Belbini mudelit järgides.

Belbini loogikat järgides on võimalik koostada super tiim. Valikus on justkui üheksa erinevat inimtüüpi, kellel on omadusi ka ülejäänud kaheksast tüübist. See on loogiline, sest keegi meist pole nii must ja valge. Meeskonnarollide ja inimtüüpide puhul pole vahet, kas on tegemist väikese start-upi või suure kontserniga – inimesed ehk meeskond on alati iga ettevõtmise põhiline tugisammas ning miks mitte ehitada seda targalt!

Markus Kaljuste

Belbini mudeliga soovitan kurssi viia end kõigil (täiesti tõsiselt kõigil) kel on soov leida edukalt uut töökohta või muuta end produktiivsemaks olemasoleval töökohal. Samuti kõik, kes on värbamas/loomas meeskonda – Belbin muudab Teie (ja Teie meeskonna) elu lihtsamaks ja kvaliteetsemaks.

Innovaator

Belbin konkreetselt ja lühidalt

Belbin aitab mõista inimeste käitumiseelistusi, nende tugevusi ja nõrkusi, et leida sobivaim keskkond ning tingimused, et inimesed ja meeskond tervikuna saaksid anda endast parima ja olla edukad. Ma tean, et…

Loe edasi
Markus Kaljuste

Markus Kaljuste

Founder @Choppelectric
Markus has experience in design and sales and started Choppelectric in 2016 from the ambition to create a stylish electric bicycle that would resemble a motorbike.

Back To Top
×Close search
Search