skip to Main Content

Oleme kuulsad selle poolest, et ei pommita oma kliente liigsete e-kirjadega. Lubame, et ei kavatse seda ka edaspidi teha. Samas on meil hea meel, kui saame kasulikku ja huvitavat infot jagada.

Pärast liitumist saadetakse sulle  automaatselt esimene uudiskiri kolme lugemissoovitusega.

Parimat soovides
Mats Soomre

KoostööKunstiKool Belbin Eesti

Suhtlemisoskust on läbi aegade peetud hea müügimehe kindlaks tunnuseks. Pärast väikest vestlust asjaosalistega selgub tavaliselt, et meil on heast suhtlemisoskusest üpris erinev arusaam. Tõenäoliselt ei olegi võimalik kokkuleppele jõuda, milline on parim müügimees või milline on parim suhtleja. Üks on selge, ainult suhtlemisoskus pole piisav ei parimaks müügimeheks, juhiks ega meeskonnakaaslaseks saamisel.

Hea sõber Elari kirjutab oma blogis samal teemal. Loe ja mõtle kaasa.

Parim müügimees ei ole parim suhtleja

Elari Tamm

Elari Tamm

Mäletan, kui neliteist aastat tagasi oma esimesele müügitööle asumist kaalusin, ütles mu sõber Ilmar, et see sobib sulle nagu rusikas silma auku. Ma olla hea suhtleja ja kindlasti saan väga hästi hakkama, arvas ta. Ilmaril ei olnud õigus, sest esimesed üheksa kuud ei suutnud ma müüa mitte midagi ja kaalusin rohkem kui kord loobumist. Siis mäletan, et mu juhid võtsid mind kordamööda ette ning ütlesid, et ma võtku ennast kätte või… kusjuures ma solvusin. “Ma olen ju suurepärane suhtleja, ma alles käivitun, soojendan, harjutan.”

Jah suhtlemises olen ma hea st rääkida oskan, arutlesin endamisi. Aga äri leida ei oska, ma ei osanud ennast ega oma teenust müüa. Lisaks kartsin võõraid inimesi.

Mulle tuli see kuidagi eredalt meelde seoses uute müügimeeste värbamisega. Mitte keegi ei ole mulle intervjuul öelnud, et ta ei oska suhelda, vastupidi kõik on absoluutselt parimad ühes asjas – suhtlemises. Müük aga ei olegi ainult oskuslik suhtlemine, kommunikatsioon, kuulamine ja rääkimine. Palju rohkem on see oskus leida ülesse huvitatud osapool, keegi skeptik, kellel sind on vaja.

Huvitav küll, aga viimasel ajal näen, et mida vaiksem ja vähem ekspressiivne müügiinimene, seda paremaid tulemusi ta loob. Mainoris on sama, vaiksed üliõpilased teevad huvitavamaid sisekaemusi, kui paljusõnalised.

Suhtlemine polegi raske, postitada ilusaid instagrammi pilte, teha kampaaniaid facebookis või saata uudiskirju. Palju keerulisem on luua süsteem, mille väärtust mõistetakse ja oodatakse ning saada nõusolek selle eest tasu küsida. Professionaalid saavad tasu, amatöörid mitte.

Kokkuvõtteks. Suhtlemine on inimeseks olemise osa, vajaduse selgitamine ja ellu viimine ning tasu küsimine, tahab õppimist.

Elari Tamm

Minu nimi on Elari Tamm. Olen argiblogija aastast 2012 ning kirjutan kõigile neile, kes tahavad olla julgemad looma midagi, millest rõõmu tunda. Vaata ka http://elaritamm.com

Back To Top