Skip to content

Põnevat sarnasust ja erinevust universumi ja aatomimaailma mastaapide vahel leiab A Question of Scale Quarks to Quasars

Kui tahad alustada meile teada olevast universumist, siis alusta ja vaata http://www.wordwizz.com/pages/1uexp27.htm

Kõrvaloleval fotol on Linnutee galaktika, mille läbimõõt on 100 000 valgusaastat. Edasi võid suuruseid juba ise ette kujutada või siis klikkida lingil ja ise edasi uurida.

Kui tahad alustada meile teada olevast aatomi sisemusest, siis alusta Higgsi bosonist http://www.wordwizz.com/pages/1uexp-18.htm

Allikas: Bruce Bryson

Foto: NASA

Aatomist

“Kui tuuma läbimõõt oleks näiteks 1 mm, siis aatomi enda läbimõõt oleks umbes 10 meetrit. Aatomi mass on praktiliselt kõik selles ühemillimeetrises keras, ülejäänud 10 meetrine kera sisaldab massist ainult 0,05 protsenti. Tavamõistus peab aatomituuma ümbritsevat ruumi peaaegu tühjaks. Aga just nendest “praktiliselt tühjadest” aatomitest moodustuvad molekulid ja tahked kehad kuni kõige kõvema aine, teemandini välja. Üks aatomiparadoksidest on see, et “praktiline tühjus” moodustab ka kõige kõvemad kehad.

Aatomid ja molekulid on pidevas liikumises, põrkudes kogu aeg omavahel. Näiteks teeb aatom või molekul õhus sekundi jooksul miljardeid põrkeid. See kestab aastaid, aastakümneid, isegi aastatuhandeid. Aga vaatamata fantastiliselt suurele arvule omavahelistele põrgetele, aatomid selle juures ei kulu ega muuda ka muul viisil oma omadusi. Aatomid on kulumatud – see on teine tavamõistusele arusaamatu aatomiparadoks.

Mats Soomre, Belbin Eesti

KoostööKunstiKool Belbin Eesti asutaja ja juhtivtreener, Belbini meeskonnarollide atesteeritud esindaja Eestis. Ta on 23 aastase aktiivse kogemusega treener, kes on on läbi viinud kaugelt üle tuhande treeningu ja koolituse. Kliendi sõnul "Mats ei püüa meele järele olla, vaid hoopis intrigeerib. Sunnib sind kaasa mõtlema, pingutama ja arenema, mugavustsoonist välja tulema – sest vaid nii saab oskusi arendada ja hoiakuid muuta!"

Back To Top
Search