skip to Main Content

Võta meiega ühendust

Nimi (nõutav)

E-posti aadress (nõutav)

Ettevõte või asutus (soovitatav)

Telefon (soovitatav)

Tagasiside, küsimus, mõte, tähelepanek ...

Belbin Eesti

Belbin Eesti

Akadeemia tee 21/3 ruum 205
Küberneetika maja 3. korpuse 2. korrus

Tule Akadeemia tee 21/4 peasissepääsust liftiga teisele korrusele ja vaata juhiseid.

Telefon: +372 5016878
E-post: koolitus@belbin.ee

Mats Soomre

Mobiil: +372 501 6878
E-post: mats@belbin.ee

Ettevõtte andmed:
Belbin Eesti OÜ
Reg. nr. 14529810
KM nr. EE102091881

Ennevanasti oli meie nimi IMG Koolitus. Paljud mäletavadki meid just selle nime kaudu. Tegemist on sisuliselt sama koolitusfirmaga, mis on lihtsalt veelgi parem. Nimevahetus on peamiselt seotud sellega, et Belbini meeskonnarollide teema on muutunud järjest olulisemaks ja lisaks oleme ka Belbin Associates ainuesindajad Eestis.

Mis sul eriti hästi välja tuleb? Keda sa vajad enda kõrvale, kes kompenseeriks sinu nõrkuseid? Kuidas ennast arendada ja täiendada?

Kui otsustad oma senises elus kannapöörde teha ja puhtalt lehelt alustada, et teha seda, mis sul tõesti hästi välja tuleb, siis selgub, et see pole sugugi nii lihtne. Eriti kui oled pidanud vahepeal pettuma, sest jäid kinni pigem eitavate kui jaatavate vastuste nõiaringi, olgu need ei-vastused tulnud siis töövestlustelt, klientidelt või lähedastelt. Selle tulemusel võib su enesehinnang olla langenud ohtlikult madalale. Panin kirja viis mõtet, mis on mind aidanud enesekindluse suurendamisel ja oma tugevuste leidmisel.

1. Ära võrdle ennast teistega! Võrdle end ainult iseendaga

Helena Laus
Helena Laus

Inimesed kipuvad end teistega võrdlema ega mõtle sellele, et teisi kopeerides saadakse kehvapoolne koopia ja originaal hääbub hämarusse. Mõtle parem sellele, et originaal oled just sina ise! Sinus endas on tohutu potentsiaal ja anne, mis võib olla varju jäänud.

Probleemid tekivad sageli siis, kui me hakkame end teistega võrdlema. Kui tundub, et keegi teeb mingeid asju paremini või saad näiteks tööle kandideerimisel äraütleva vastuse, siis hakkadki mõtlema, mille poolest see välja valitud kandidaat sinust parem on.

Karjääri planeerimiseks on oluline teada oma tugevusi, ka varjatud tugevusi. Päris sageli meeldib meile teha asju, mis meil loomupäraselt hästi välja tulevad. Sageli aga juhtub, et asjad, mida meile teha meeldib, ei ühti tööga, mida me iga päev teeme.

Töökohta valitakse mõnikord ühiskonna survest lähtuvalt, teistele mulje jätmiseks või muu välise mõjutaja tõttu. Oletame, et mulle meeldib suhtlemine, uute kontaktide loomine, olen loomult uudishimulik ja vajan pidevalt uudsust. Minu nõrkuseks on detailidega töötamine, täpsus ja rutiinsed protsessid. Kui kaalun ahvatleva motivatsioonipaketiga ametikoha vastu võtmist, kus oodatakse detailidega tegelemist ja pigem iseseisvalt töötamist kui suhtlemist, siis võib vaimustus uuest ja põnevast ametikohast kiiresti väheneda ning tulemuseks võib olla kehv sooritus ja tugevalt langenud motivatsioon.

Enesekindlus saab alguse sellest, kui sa tead, kes sa oled, julged olla sina ise ning teha asju teistmoodi. Sellest, kui sa oled teadvustanud oma tegelikud tugevused ja julged endale tunnistada, et on täiesti normaalne omada peotäit nõrkuseid. Me kõik oleme milleski suurepärased! Lihtsalt tuleb see endas üles leida!

2. Leia inspireerivad ja toetavad inimesed

Tugi on oluline, et saaksid mõelda sellele, mis valikud veel olemas on. Selleks, et nendele asjadele tähelepanu pöörata, on mõnikord vaja suhelda inimestega nii-öelda oma ringist väljaspool. Näiteks liituda mingi klubiga, külastada loenguid või minna kohtadesse, kus muidu ei käi. See on üks võimalus, kuidas leida inspireerivaid inimesi.

Soovitan leida endale coach’i, sest see on konkreetne inimene, kes ei vaata su minevikku, vaid sinu praegust olukorda. Samuti aitab coach piiluda tulevikku, kuhu sa tahad jõuda.

Coach aitab sõnastada su eesmärgi, mida sa tegelikult saavutada tahad, ja sõnastada väiksemaid eesmärke sellel teel. Samuti saab coach’i abil jõuda selgusele, kas sinu valitud suund on see, mida sa ise tegelikult tahad või on see seotud pigem välise survega.

Tundes ja teades erinevaid inimtüüpe oma eripäraste tugevuste ja nõrkustega, oskab coach leida just sinu jaoks sobiva lähenemise või aidata kiiremini paika panna suuna, kuhu liikumas oled. Siinkohal on suureks abiks Belbini meeskonnarollide mudel. Kui inimene on rohkem mõtleja tüüpi – analüütiline, soovib fakte ja aega otsustamiseks (Belbini mudelis nimetatakse teda Hindajaks), siis lähenemine eesmärkide seadmisele ja teemade arutamisele on üpris teistsugune, kui inimese puhul, kes on rohkem suhtleja, pisut kärsitu, tahab kiirelt edasi liikuda (Belbini mudelis Kujundaja või Võimaluste otsija).

Belbin mõõdab seda, mida me näeme, mitte seda, mida näha ei ole.
Belbin räägib sellest, mida me teeme, mitte sellest, kes me oleme.

3. Mis või kes sind takistab?

Vaata, millises keskkonnas sa toimetad ja millised inimesed sind iga päev ümbritsevad. Eriti just siis, kui tunned, et sa ei ole piisavalt hea/tubli/tugev või näiteks mõni ettevõtmine läks luhta. Igaühel on oma nägemus, kogemus ja hirmud, ning meil on õigus kahelda teiste hinnangutes.

Suhtle inimestega, kes sind toetavad, kelle puhul sa tunned, et nad tahavad sulle head ja soovivad, et sul läheks hästi. Nad ei ümbritse sind sellepärast, et sinu tiibu kärpida, vaid tiivustavad sind ja süstivad sinusse usku ning positiivsust.

Tasub endalt küsida, kas sa liigud õiges suunas. Kui liigud, aga mitte piisavalt kiiresti, siis mõtle, kas takistuseks on aja- või motivatsioonipuudus. Teisisõnu: kas takistus on sinus endas või keskkonnas, kus viibid. Üks suurimaid takistusi on tööd ja tegevused, mis ei ole seotud sinu tugevustega.

4. Võta aeg maha ja selgita välja oma tugevused

Kui sa hakkad ennast analüüsima, siis mõtle, mis sind tõesti rõõmustab ja mis mitte. Ka tööelus on oluline aru saada, mis on need tegevused, kus sa tunned, et aeg justkui peatub, kuna lähed teemasse nii sisse. Siinkohal aitab enda tugevate meeskonnarollide (tugevuste ja lubatud nõrkuste) analüüsimine Belbini abil. See annab päris hea ülevaate sellest, milline on sinu panus meeskonda, kuidas sa näed end ise ja kuidas teised sind näevad. Nii leiame üles ka inimese varjatud tugevuse, tema varjus oleva mina. Liiga tihti kiputakse kinni jääma uskumusse, nagu peaksime olema täiuslikud ning seetõttu on vaja arendada oma nõrkuseid. See aga viib paratamatult oma tugevuste unarusse jätmiseni. Ei tohi unustada, et just meie teadvustatud tugevused toovad meile rahulolu ja enesekindluse.

Mõtle oma viiele kuni kümnele sõbrale-tuttavale ja saada neile kiri. Palu neil kirjutada kolm asja, mis neile sinu juures meeldib. Oluline on kirja panna asjad, mis esimesena pähe tulevad, ning saata vastus kohe tagasi! Niimoodi saad tagasisidet, kuidas sa teiste jaoks välja paistad.

5. Muuda vaatenurk endale kasulikuks

Kui sa tead, et ei saa muuta oma tööd ega selle sisu, siis saad muuta vaatenurka. Näiteks: ma võtan seda tööd kui võimalust oma elu niimoodi korraldada, et saan tööga teenitava sissetuleku eest tegeleda oma hobidega.

Oluline on aru saada, mida ma saan muuta, kus ma praegu olen, kuhu tahan jõuda. Kui ma tahan näiteks enesekindlamaks muutuda, siis tuleb teha neid asju, mis teevad mind veel enesekindlamaks.

Minu hea koostööpartner Mats Soomre kasutab siinkohal ühte maailma parimat soovitust.

Ma soovin teile meelekindlust leppida asjadega, mida te ei saa muuta, julgust muuta asju, mida te muuta saate, ja tarkust nende vahel alati vahet teha!
Reinhold Niebuhr
Kurt Vonnegut, „Tapamaja, korpus viis”, 3. peatükk
Tõlkinud Valda Raud, 1971

Coaching, enesekindlus ja enesekehtestamine

Helena Laus

Coaching

Coaching keskendub parimale lahendusele, mis saavutatakse oma tugevuste ja oskuste leidmise ning rakendamisega. Selle tulemusena suureneb julgus katsetada teistsuguseid lahendusi või luua midagi täiesti uut. Osaleja: "Ma hindan coachingu puhul kõige enam seda põhimõtet, et kõik vajalik eesmärkide ja unistuste saavutamiseks on juba sinu sees olemas."
Loe edasi
Helena Laus

Helena Laus

Helenale meeldib olla inimeste keskel ja aidata neil avastada oma potentsiaali. See on ilmselt ka põhjus, miks ta on pea 18 aastat töötanud personalivaldkonnas. Praegu töötab Helena personalijuhina Apranga Groupis.
Koolitajana on Helena teemadeks teenindus, müük, muudatuste juhtimine, enesekehtestamine, enesejuhtimine, personalijuhtimine, meeskonnatöö ja coaching.

Belbin Eesti info- ja uudiskiri

Olete teretulnud liituma meie info- ja uudiskirja saajatega. Kirjutame huvitavat ja praktilist meeskonnast, juhtimisest, inimeste tugevustest ja nõrkustest. Vahel ka midagi humoorikat.

Back To Top
×Close search
Search
                              LIITU MEIE
                              INFO- JA 
                              UUDISKIRJA SAAJATEGA


 
LIITUMA
close-link
BELBIN EESTI INFO- JA UUDISKIRI


TULE MEESKONNAGA PÕLDOTSALE INSPIRATSIOONI SAAMA
 

Täiesti teistsuguses keskkonnas toimunud koolitusel saadud inspiratsioon annab juhtimisele ja meeskonnatööle uue kvaliteedi. Kuidas me seda kõike teeme?
 
LOE EDASI
close-link
PÕLDOTSALE MEESKONNAGA INSPIRATSIOONI SAAMA