skip to Main Content

Same article in English “The biggest skeptic is the best decision maker” 

Enne edasi lugemist küsige endalt ühemõtteliselt: “Kas skeptilisus on inimese juures pigem negatiivne või positiivne tunnus?” Nüüd mõelge oma meeskonna kõige skeptilisemate inimeste peale ja vastake eelmisele küsimusele uuesti, kuid ärge ajage skeptilisust segi pessimismiga!

Üks on kindel – skeptilisus on väga positiivne ja meeskonna jaoks hädavajalik! Eeldusel, et me soovime skeptikutest aru saada ning tahame ja oskame neid meeskonnas õigel hetkel ja õigel moel rakendada. See, miks paljud meist peavad skeptilisust pigem negatiivseks, tuleneb sellest, et skeptikud ei kipu olema just kõige paremad ega diplomaatilisemad suhtlejad. Selleks, et meeskond saaks skeptikut kõige paremal moel rakendada, tuleb ta esmalt üles leida, teda mõista ja temaga õigesti suhelda.

Belbini järgi kutsutakse analüütilist skeptikut Hindajaks.

Hea Hindaja teab, millal ja kuidas kriitikat kasutada

Hindaja tegevusest annab aimu järgnev näide. Kui teie entusiastlikule hüüatusele: “Mul on üks mõte….” järgneb mõtlik noogutamine ning seejärel karmid küsimused selle kohta, kuidas see toimib, kui palju maksab ja kas seda on juba tehtud, teevad nad oma hindajatööd.

Kuid kui teie ettepanekule tuleb vastuseks: “EI! EI! SELLEST EI SAA ASJA, MA JU RÄÄGIN, ET SELLEST EI SAA ASJA!” veel enne, kui te olete uksest sissegi saanud, on tegu pigem pessimisti kui hindajaga. Mis on nende vahe? Hindaja skeptitsism tugineb loogikale, pessimisti oma mitte.

Tsitaat raamatustBelbini teejuht: Kuidas tööl edu saavutada” (“The Belbin Guide to Succeeding at Work“), Dr. Meredith Belbin.

Hindaja on strateegiline ja läbinägelik otsustaja

Hindaja

Iga tipptasemel meeskond vajab kedagi, kes on intelligentne, loogilise ja õiglase mõtlemisega, objektiivne ning hea analüüsivõimega. Seda rolli täidab Hindaja. Tema ülesandeks on vaadata asju läbi faktide ja loogika, teha erapooletuid otsuseid ning võtta kokku meeskonna sisulised vajadused ja võimalused. Hindaja roll pole just kõige glamuursem, aga läbi õigete otsuste saab meeskond õitsele puhkeda – ja hea Hindaja otsused on harva valed.

Hindaja sümboliks on kõikenägev silm. Ta paistab alati grupist natuke eemal olev, aga see ei näita tema isoleeritust, vaid hoopis piisavat emotsionaalset erapooletust, säilitamaks oma hinnangute objektiivsust. Hindaja on enamasti järjekorras esimene, kelle poole pöördutakse, kui vajatakse selgepilgulist analüüsi ja nõuandeid.

Hindajad omavad kaasasündinud immuunsust liigse entusiasmi suhtes. Nad on aeglased otsustama, eelistades kõik enne läbi mõelda. Enamasti on nad väga hea kriitilise mõtlemisvõimega. Nad oskavad teha nutikaid järeldusi, võttes arvesse kõiki asjaolusid. Hea Hindaja eksib harva!

Funktsioon meeskonnas

Hindajad on kõige sobilikumad probleemide analüüsimiseks ning ideede ja ettepanekute hindamiseks, pannes kõik aspektid kaalutletult ja emotsioonivabalt kaalule. Just Hindajad on need, kes vaagivad läbi kõikide valikute plussid ja miinused ning hoiavad meeskonda sattumast läbi mõtlemata plaanide ja kõrgelennuliste ideaalide küüsi, säästes nii raha kui ka aega.

Hindajad toimivad kui selged ja sisutihedad infopangad, mida täidetakse meeskonna pingutustega. Nad annavad meeskonnale teada, millised on tehtud töö tulemused, kuid jätavad ennast tagaplaanile edasises protsessis, kus otsustatakse, mida saadud infoga peale hakata.

Kõrvalseisjatele võib Hindaja tunduda kuiva, igava ja isegi ülikriitilisena. Mõned üllatuvad, kui Hindajad juhtideks saavad. Vaatamata sellele on paljud Hindajad strateegilisel ametipostil ning saavad kõrgel positsioonil suurepäraselt hakkama, sest mõne ameti puhul sõltub edu või läbikukkumine suhteliselt vähestest võtmetähtsusega otsustest. Taoline koht on Hindaja jaoks ideaalne, sest kipub olema nii, et see, kes harva eksib, on lõpuks võidumees.

Hindajad töökohal

Belbini meeskonnarollid - Hindaja

Hindajaid võib vaadata kui ankruid, mis hoiavad meeskonna kindlalt maa peal. Nende tugevuseks on põhjalike analüüside läbiviimine, mille tõttu nende survestamine rutakate järelduste tegemiseks ei ole teretulnud.

Seetõttu võivad nad mõne meeskonnaliikme silmis aeglastena tunduda.
Nende konstantne vajadus info ja faktide järele võib mõjuda meeskonna entusiasmile ka lämmatavalt, sest hea Hindaja suudab enne oma seisukoha kujundamist küsida väga palju küsimusi. Seda eriti siis, kui otsitakse uusi või radikaalseid ideid. Samal ajal hoiavad nad aga meeskonda kursis detailse info ja uuringute staatusega.

Keeruliseks võib minna siis, kui meeskonnas on liiga palju Hindajaid. Kujutage ette nõupidamist, millest võtab osa kolm analüütilist skeptikut. Sellise olukorra jaoks on lausa oma termin: “analüüsi paralüüs”.

Toimetulek Hindajaga

ÄRGE …

 • … tõrjuge neid entusiasmi ega sotsiaalse survega
 • … oodake neilt kiireid otsuseid või kohest kaasatulekut ideedega
 • … püüdkegi neile midagi maha müüa emotsioone või kavalust kasutades
 • … lootke neilt erilist vaimustumist ega suuri tundeid

PÜÜDKE …

 • … nendega konsulteerida, kui on tarvis teha keerulisi otsuseid
 • … esitada avatud küsimusi, et neid rääkima saada
 • … anda neile piisavalt aega, et nad saaksid asjade üle rahulikult järele mõelda
 • … anda neile üpris palju vaikust ja rahu ning võimalust olla omaette

Hinnake kõrgelt nende otsuseid ja neilt saadud informatsiooni! Ja kui ükskord annab Hindaja teie ettepanekule kiire ja positiivse vastuse, siis tänage teda ja hakake koheselt tegutsema ilma liigseid küsimusi esitamata – ju siis oli tegemist väga asjaliku ettepanekuga!

Sisemine motivaator: Selgus ja asjadest arusaamine

Vajadused: Pidev vajadus info järele

Ideaalne paigutus:

 • Analüütilised ja nõuandvad rollid.
 • Pikaajaliste ja suure mõjuga otsuste tegemine.
 • Eesmärkide selgitamine.

Puudumise korral:

 • Otsused on hoolikalt läbikaalumata
 • Otsustatakse emotsioonide põhjal
 • Pidev ümberotsustamine
 • Meeskonnas puudub erapooletu mõtlemine
 • Plaanides puudub strateegiline sügavus

Lubatud nõrkused:

 • Entusiasmi puudus
 • Puudub võime teisi inspireerida
 • Kriitilisus ja nähtav skeptilisus

Lubamatud nõrkused: Loogikavaba küünilisus

Tahad ennast ja oma meeskonda paremini tundma õppida?

Toiduakadeemia Ja Meeskonnatöö Koolitus

Meeskonnatöö restart, Belbin ja Toiduakadeemia

Liitsime meeskonnatöö koolituse ja Belbini meeskonnarollid Toiduakadeemia ühiskokkamisega. Tulemuseks saime midagi erakordset – kõige skeptilisemadki inimesed ütlesid veenvalt: „Väga hea! Mõtlemapanev! Meeldiv ja kasulik!“
Loe edasi
Põldotsa Talu

Põldotsa talu: Meeskonnaga inspiratsiooni saama

Põldotsa talu viib teid ajas tagasi, maale nagu vanaema-vanaisa juurde. Siin saab läbi viia koolitusi ja koosolekuid ning mittetavapärane koosoleku keskkond avardab mõttelendu nii osalejatel kui korraldajatel. Inspiratsioon on garanteeritud!
Loe edasi
Back To Top
Search