skip to Main Content

Belbini meeskonnarollid - HindajaSkeptikute kaine mõtlemine ja oskus küsida õigeid küsimusi võib tihti tagaplaanile jääda, kuna nii mõnigi kord peetakse skeptilisust negatiivseks omaduseks. Tegelikult vajab skeptikut aga iga toimiv meeskond.

Facebooki lugejad kirjutasid häid kommentaare, kui ma küsisin nende arvamust: “Kas skeptilisus on positiivne või negatiivne tunnus inimese juures?”

Martin: “Sõltub olukorrast, aga üleüldiselt ja kõike kokkuvõtvalt skeptikud elu edasi ei vii.”

Carol: “Keeruline on aru saada, et kes on skeptik, kes pessimist ja kes hoopis vastutöötaja.”

Mats: “Kusjuures mõni inimene ongi optimist-skeptik kordamööda ja korraga. Äratundmisega on mõnikord lihtne, mõnikord peab natuke vaeva nägema. Vastutöötamine on pigem põhimõtteline “EI SAA TEHA” tüüpi jonnimine või ignoreerimine. Üle keskmise suur vajadus lisainfo järgi enne positiivset otsustamist on heas mõttes “kiiks”, mis on lõppkokkuvõttes kasulik. Nagu pipar maitsva toidu sees, ilma milleta kuidagi ei saa aga suurtes kogustes muutub paljudele … pipraseks”

Inge: “Skeptikud on ju ka “ei-saa-teha”-tüüpi inimesed. Teatud asjad, mille üle isegi keelduvad mõtisklemast ja otsimast, lihtsalt “pole võimalik” ja kõik. Ei vasta paradigmale. Selle kohta on nii Kuhn kui Feyerabend päris toredasti kirjutanud.”

Mats: “Selles see konks ongi, et skeptikuid ja jonnijaid ei tohi segi ajada, kuigi seda tihti tehakse. Skeptikud EI OLE “ei saa teha” tüüpi inimesed! Jonnijad seevastu on “ei saa teha” tüüpi inimesed!”

Sander: “Mina olen skeptik (Mats teab:)). Mina hindan ideed esmalt selle järgi, kas see tekitab minus mingi füüsilise reaktsiooni. Näiteks hirm ülesande keerukuse ees, või vastupidi heaolutunde. Kui füüsiline reaktsioon tekib, on ideel jumet ja hakkan detaile uurima. Kui ei, siis heidan idee kõrvale, et oma aega mitte raisata.

Soovitan seda tehnikat proovida…

PS! Kui tekib tunne, et idee on liiga hea, et olla tõsi või sa ei suuda leida põhjuseid, miks see ei tööta, siis on tõenäoliselt halb idee. Igal ideel on riskid. Samas ei tohi keskenduda materdamisele, ehk leida 10 põhjust, miks see ei tööta vaid tuleb otsida vähemalt üht põhjust, miks see töötaks. Siis saad keskenduda sellele ühele põhjusele ja tegeleda ülejäänud 9 maandamisega…”

Meelis: “Jagasin seda hindajate/maaklerite meeskonnale, nüüd nad näevad, kellega on tegemist.”

Kas vaikimine on ignoreerimine?

Skeptik On Kõige Parem Otsustaja

Skeptik on kõige parem otsustaja

Skeptik ei vasta: “EI! EI! SELLEST EI SAA ASJA, MA JU RÄÄGIN, ET EI SAA ASJA!” enne, kui olete oma mõtte lõpetanud. Seda teeb pessimist. Mis on nende vahe? Skeptitsism tugineb loogikale, pessimism emotsioonile.
Loe edasi
Mats Soomre Meeskonnakoolitused Ja Juhtimiskoolitused

KoostööKunstiKool Belbin Eesti asutaja ja juhtivtreener, Belbini meeskonnarollide atesteeritud esindaja Eestis. Ta on 23 aastase aktiivse kogemusega treener, kes on on läbi viinud kaugelt üle tuhande treeningu ja koolituse. Kliendi sõnul "Mats ei püüa meele järele olla, vaid hoopis intrigeerib. Sunnib sind kaasa mõtlema, pingutama ja arenema, mugavustsoonist välja tulema – sest vaid nii saab oskusi arendada ja hoiakuid muuta!"

Back To Top
Search