Põnevat sarnasust ja erinevust universumi ja aatomimaailma mastaapide vahel leiab A Question of Scale Quarks to Quasars
Kui tahad alustada meile teada olevast universumist, siis alusta ja vaata http://www.wordwizz.com/pages/1uexp27.htm
Kõrvaloleval fotol on Linnutee galaktika, mille läbimõõt on 100 000 valgusaastat. Edasi võid suuruseid juba ise ette kujutada või siis klikkida lingil ja ise edasi uurida.
Kui tahad alustada meile teada olevast aatomi sisemusest, siis alusta Higgsi bosonist http://www.wordwizz.com/pages/1uexp-18.htm
Allikas: Bruce Bryson
Foto: NASA
Aatomist
“Kui tuuma läbimõõt oleks näiteks 1 mm, siis aatomi enda läbimõõt oleks umbes 10 meetrit. Aatomi mass on praktiliselt kõik selles ühemillimeetrises keras, ülejäänud 10 meetrine kera sisaldab massist ainult 0,05 protsenti. Tavamõistus peab aatomituuma ümbritsevat ruumi peaaegu tühjaks. Aga just nendest “praktiliselt tühjadest” aatomitest moodustuvad molekulid ja tahked kehad kuni kõige kõvema aine, teemandini välja. Üks aatomiparadoksidest on see, et “praktiline tühjus” moodustab ka kõige kõvemad kehad.
Aatomid ja molekulid on pidevas liikumises, põrkudes kogu aeg omavahel. Näiteks teeb aatom või molekul õhus sekundi jooksul miljardeid põrkeid. See kestab aastaid, aastakümneid, isegi aastatuhandeid. Aga vaatamata fantastiliselt suurele arvule omavahelistele põrgetele, aatomid selle juures ei kulu ega muuda ka muul viisil oma omadusi. Aatomid on kulumatud – see on teine tavamõistusele arusaamatu aatomiparadoks.