Skip to content
Helena Laus, Belbin Eesti
Helena Laus, Belbin Eesti. Foto: Ziina Komarova

Arenguvestlusel on enamus inimesi on pidanud rääkima oma tugevustest ja nõrkustest. Kui mitte arenguvestlusel, siis teistel töövestlustel või tavapärasel vestlusel juhiga reastanud oma tugevusi ja nõrkusi. See polegi nii lihtne, kui esmapilgul tundub. Kuidas vältida olukorda, kus ennast liiga positiivse ja kõikvõimsana näidates tekitatakse valed ootused? Või jäetakse oma tegelikud tugevused erinevatel põhjustel mainimata. Hea ettevalmistuseta ja korraliku läbimõtlemiseta on vead kerged tulema.

Personalijuhina olen tihti kogenud, et paljude inimeste jaoks on oma tugevustest rääkimine keeruline. Loetelu on üsna sarnane – olen aktiivne, positiivne, sportlik, kohusetundlik, usaldusväärne, täpne jne. Nii kaob inimese isikupära trafaretsete sõnade taha.

HARJUTUS: Vastake kolme lausega palvele: „Palun räägi, kes sa oled!“ vältides oma ametit, väljaõpet ja sotsiaalset staatust. Kui hästi kajastab see vastus teie isikupära ja teie tegelikke tugevusi? Või ehk isegi nõrkuseid?

Olen kindel, et me kõik soovime töötada ettevõttes, kus inimesed saavad rakendada oma parimaid külgi ning olla need, kes nad tegelikult on. Seega on väga oluline töövestlusel anda iseendast parim ja ka õige ülevaade, et vastastikust sobivust kindlaks teha.

Kuidas arenguvestlusel rääkida endast meeldejäävalt ja enesekindlalt ning tuua välja oma unikaalne tugevuste kombinatsioon?

1. Enne arenguvestlusele minekut küsi oma koostööpartneritelt, endistelt kolleegidelt ja miks mitte ka sõpradelt tagasisidet oma tugevuste kohta. Mis nende silmis hästi välja tuleb? Kas sa oled hea algataja, plaanide elluviija, meeskonnahing või hoopis see, kes mõnikord on väga otsekohene ja paneb asjad kiiremini liikuma?

2. Võta kokku arenguvestlustel, 360 kraadi uuringutel või üks ühele vestlustel saadud tagasiside ning vormista see parimaks ülevaateks iseendast. Kui aega võtta ja tagasi mõelda, siis on nendel vestlustel toodud esile paljutki, mis sul on hästi välja tulnud, millega ja kuidas sa oled kaasa aidanud ning ka see, millises osas oleksid pidanud rohkem pingutama.

NB! Siinkohal ei tohiks segi ajada loomupäraseid lubatud nõrkuseid oma kasutamata jäänud tugevustega.

3. Üheks kõige praktilisemaks võimaluseks on teha Belbini meeskonnarollide analüüs, mis kirjeldab põhjalikult sinu tugevusi ja lubatud nõrkuseid üheksa meeskonnarolli abil, igal meeskonnarollil oma unikaalne tugevuste komplekt. Põhjaliku kokkuvõtte (vaata näidisaruannet) saamiseks soovitab Belbin küsida tagasisidet ka kõrvaltvaatajatelt, mis kinnitab ja täiendab sinu enesehinnangut. Sealhulgas toob aruanne välja ka sinu varju jäänud potentsiaali, mis nii mõnigi kord üllatab sind ennastki.

Belbin kui kasutusjuhend, mis toob selguse

Olles Belbinit korduvalt erinevates meeskondades rakendanud, koostan alustuseks Belbini aruande abil isikliku „retseptiraamatu“ oma juhtidele – kuidas mind juhtida, mida tasub teha, mida oodata ja mida mitte. See aitab meil mõlemal säästa nii aega kui asjatud närvikulu – vältimaks põhjendamata ootuseid teineteisele. Belbini meeskonnarollide aruanne toob suurepäraselt välja selle, milles mina hea olen ja mis on minu lubatud nõrkused.

Kui ma peaksin ennast oma juhile kirjeldama, siis kõlaks see nii:

Kui töökoht eeldab väga suurt tähelepanu detailidele ja täpsust ning pidevat rutiini, siis ma saan selle tööga kõige paremini hakkama, kui mul on meeskonnas olemas paar sellist tüüpi inimest. Mina ise ei ole sellises töös just kõige parem, kuigi vajadusel saan hakkama. Pigem olen ma inimene, suudab leida igale erinevale inimesele oma õige rolli ja kogu meeskonna tervikuna eesmärgi poole liikuma panna. Pingelised olukorrad mind ei sega, pigem on see minu jaoks käivitus ning ma leian igas olukorras lahenduse. Kui ma ise lahendust ei leia, siis omades palju kontakte, leian raudselt inimese, kes aitab lahenduse leidmisele kaasa. Ma olen hea algataja, käivitaja, lahendaja. Piisavalt energiline ja entusiastlik.

Minus on teine pool, mis on teatud mõttes aeglane ja rahulik. Kui teema on oluline ja mulle huvi pakub, siis lähen süviti ja teen asjad endale põhjalikult selgeks enne, kui ma mingi seisukoha võtan. Minu sisemine mina ei luba välja käia ühtegi ebaprofessionaalset lahendust. Samas, kui on vaja kiiresti liikuda ja käigu pealt lahendusi leida, siis mu mõte lendab kiiremini kui keravälk. Ma haaran lennult infot ja võtan kinni uutest ja põnevatest asjadest, aga minu professionaalne kogemuste ja teadmiste pagas ei lase ebakompetentsust läbi.

Ja mis siin salata, inimestel, kes ei kannata otsekohest ja ausat tagasisidet, võib minuga keeruliseks minna, sest ma räägin asjadest nii nagu ma seda näen. Nii positiivses kui negatiivses mõttes. Samas on mul oskust leida erinevate inimestega just nendega sobiv suhtlusstiil. Teatud mõttes mängin kõik rollid piisavalt hästi välja, sest Belbin aitab selles tugevalt kaasa.

Kui ma vestlusel oskan rääkida avatult ja enesekindlalt, milles ma hea olen ja mis osas vajan teiste meeskonnaliikmete tuge, siis on meil mõlemal palju selgem, kas pakutav positsioon, meeskond ja mina sobime kokku, täiendades üksteise tugevusi. Nii väldime liigseid segadusi ja põhjendamatuid ootuseid teineteisele.

Loe edasi

Enesekindlus saab alguse eneseteadlikkusest

Enesekindlus suureneb, kui järgid 5 olulist soovitust

Enesekindlus ei suurene sellest, kui sa kopeerid teisi. Inimesed kipuvad end teistega võrdlema ega mõtle sellele, et teisi kopeerides saadakse kehvapoolne koopia ja originaal hääbub hämarusse. Mõtle parem sellele, et originaal oled just sina ise! Sinus endas on tohutu potentsiaal ja anne, mis võib olla varju jäänud.

Coaching ja Belbini meeskonnarollid
·
30.12.2021

Coaching ja Belbini meeskonnarollid

Coaching ja Belbin keskenduvad eesmärgile ja lahendusele, mis saavutatakse oma tugevuste ja oskuste leidmise ning teadlikuma rakendamisega. Selle tulemusena suureneb julgus katsetada teistsuguseid lahendusi või luua midagi täiesti uut.

Meeskonnarollide Individuaalne aruanne
05.12.2021

Meeskonnarollide analüüsi näidisaruanded

Uuenduste kohta kasutan ma hea meelega Peter Lancaster’i (Belbin UK) vastust, kui ma küsisin täpsustusi uuenduste kohta: “Pretty much everything is new!”
Individuaalsed aruanded
Meeskondlikud aruanded
Töösuhete aruanded
Töökoha analüüsi aruanded

Helena Laus, Belbin Eesti

Helenale meeldib olla inimeste keskel ja aidata neil avastada oma potentsiaali. See on ilmselt ka põhjus, miks ta on pea 18 aastat töötanud personalivaldkonnas. Praegu töötab Helena personalijuhina Apranga Groupis.
Koolitajana on Helena teemadeks teenindus, müük, muudatuste juhtimine, enesekehtestamine, enesejuhtimine, personalijuhtimine, meeskonnatöö ja coaching.

Back To Top
Search