Skip to content

Kodukontor paneb proovile nii juhid kui meeskonna

Kodukontor Põldotsa talus
Kodukontor Põldotsa talus

Kodukontor on tulnud selleks, et jääda, kuid sellega ei tohiks üle pingutada. Minu hea klient ütles, et nad vajavad abi, sest inimesed on kodukontoris olles üksteisest lahku töötanud. Peame arvestama, et oleme väga erinevat tüüpi inimesed ja kodukontor võib ka raskusi tekitada. Näiteks need, kes ei pea suhtlemist kõige olulisemaks, tugevad mõtlejad ja analüütikud, tunnevad üldjuhul kodukontoris töötamise üle heameelt, sest keegi ei sega neid ja nad saavad rahulikult oma tööd teha. Ebamugavalt tunnevad end kodukontoris aga need, kes on loomult hästi sotsiaalsed ja head suhtlejad, sest neil puudub igapäevane inimlik suhtluskontakt.

Kuigi peab arvestama, et kõikidele inimestele ei pruugi kodukontor meeldida, saab kodus töötamist olulisemalt kergemaks teha, kui arvestada inimeste tugevusi, lubatud nõrkusi ja varjatud potentsiaali e. teisisõnu meeskonnarolle. Oluline, et ka inimesed ise oleksid teadlikud enda tugevustest ja nõrkustest.

Dr. Meredith Belbin kirjutab raamatus ”Belbini teejuht – kuidas tööl edu saavutada”, et ideaaljuhul toimib hästi oma tugevatele külgedele mängimine ja nõrkade külgede ohjamine nii, et meeskonnas luuakse üksteist täiendav
partnerlus. Kahjuks ei tule selliseid olukordi sugugi sageli ette ja kodukontor muudab selle veelgi keerulisemaks.

Nüüd muutub meeskonnarollide ohverdus tõhusaks võimaluseks olukorrast edukalt välja tulla. Olles teadlikud oma tugevatest meeskonnarollidest saame need teatud ajaks “unustada” ja tuua mängu oma varjus olnud tugevused e. toimetuleku rollid. See loob ideaalse võimaluse nii juhile, inimesele endale kui kogu meeskonnale tõhusaks edasiliikumiseks.

Kuid ohvri toojal on ka omad kahtlused. Peamine on mõte “Kui kaua pean ma olema olukorras, mis ei vasta minu tegelikele tugevustele ja kalduvustele?”. Tavaliselt jäävad sellised sõnadesse panemata küsimused vastuseta. Need ilmutavad end hoopis käitumistasandil ja sellisel viisil, mis teisi üllatab ning vahel ka šokeerib.

Mida saab juht teha, et kodukontor ei tekitaks liigset segadust?

1. Õpi päriselt iseennast tundma

Milline on sinu juhtimisstiil, millised on sinu tugevused ja nõrkused? Arvesta, et vaid vähesed edukad juhid on täiesti puudusteta. Kuidas sina inimestega oled harjunud suhtlema, mida sa pead rohkem tegema, kus rohkem pingutama ja kus hoopiski abi küsima? Kui meeskond töötab suures osas kodukontoris, siis hakkavad juhi tugevused ja nõrkused eriti hästi välja paistma.
Loe täpsemalt: “10 soovitust, kuidas olla parema juht

2. Õpi tundma oma inimesi oluliselt sügavamalt ja põhjalikumalt

Millised on sinu meeskonna inimeste tugevused ja nõrkused, nende töötamise stiil? Millised on need nõrkused, millega nad abi vajavad? Leia üles nende varjatud tugevused ja sa oled leidnud kasutamata motivatsiooninupu.
Loe täpsemalt, kuidas meeskonda kaugelt juhtida

3. Hakka tugevusi kokku sobitama

Räägi oma stiilist avatult ja tunne huvi teiste inimeste stiili vastu. Õpi inimeste tugevusi kokku sobitama ja kombineerima. Leia maksimaalselt võimalusi sobitamaks kokku töö ja inimeste tugevused. Läheb oluliselt paremaks. Kui inimesed saavad enamuse ajast rakendada oma tugevusi, on kuus korda tõenäolisem, et nad on kõrge pühendumusega.
Loe täpsemalt, kuidas meeskonna pühendumus suureneb 6 sammuga

Kodukontor paneb juhtimise ja meeskonnatöö proovile

Loe edasi

Kodukontor ja kaugelt juhtimine

9 võimalust meeskonda kaugelt juhtida

Kas sa oled juhina selleks valmis? Sul võivad olla olemas head tehnilised vahendid aga virtuaaltöö korraldamine on palju enamat. Kas su juhtkond on valmis virtuaalseks hakkama? Kas su meeskond on täis virtuoose või on nad osalised su virtuaalses õudusunenäos?

12.02.2021
Juhtimine, muutused, meeskond, Koordineerija

Kuidas meeskond muutuste ajal käitub?

Kriisi haripunkt möödub, muutused jätkuvad. Meeskonnatöö, koos pingutamine, usalduslikud suhted ja üksteise toetamine on olulisemad kui kunagi varem. Sellises olukorras on kasulik omada ühist keelt, mille abil kirjeldada, kuidas inimesed saaksid maksimaalselt panustada ja hoida motivatsiooni kõrgel.

01.09.2020
Belbin Meeskonnaroll Tugevused Innovaator

Kuidas meeskonnast maksimum saada, kui kedagi pole kontoris

Kui su meeskond pole kontoris, mida saad sa teha, et neid motiveerida? Kuidas ja kui tihti sa nendega suhtlema peaks? Ja kuidas tuled sa toime pingega, mida virtuaaltöö kommunikatsioonile ja inimlikkusele peale paneb?

02.04.2020
Juhtimine. Belbini teejuht: Kuidas tööl edu saavutada

Juhtimine: 10 soovitust, kuidas olla parem juht

Juhtimine on lai teema ja head juhid on väga erinevad! On siiski mõned väga kasulikud soovitused. Toetuge oma tugevatele külgedele, tehke oma valitud juhtimisstiil teatavaks ja ärge sekkuge liialt. Kokku on 10 head soovitust.

17.03.2021
Pühendumus ja tugevuste teadvustamine

Pühendumus suureneb 6 sammuga

Pühendumus on meeskonnatöö edukuse seisukohalt võtmeküsimus. Kindlasti ei ole mõtet sundida inimesi oma nõrkusi parandama, see ei tööta. Nõrkusi ei saa üldse kuigivõrd arendada – aga inimeste tugevusi saab arendada lõputult. Pühendumus suureneb märkimisväärselt, kui inimesed saavad rakendada oma tugevusi.

09.02.2024
Mats Soomre, Belbin Eesti

KoostööKunstiKool Belbin Eesti asutaja ja juhtivtreener, Belbini meeskonnarollide atesteeritud esindaja Eestis. Ta on 23 aastase aktiivse kogemusega treener, kes on on läbi viinud kaugelt üle tuhande treeningu ja koolituse. Kliendi sõnul "Mats ei püüa meele järele olla, vaid hoopis intrigeerib. Sunnib sind kaasa mõtlema, pingutama ja arenema, mugavustsoonist välja tulema – sest vaid nii saab oskusi arendada ja hoiakuid muuta!"

Back To Top
Search